Nohut genotiplerin kuraklık stresine karşı gösterdikleri bazı fizyolojik ve biyokimyasal tepkilerin belirlenmesi
Some physiological and biochemical showed chickpea genotypes aganist drought stress determination reactions
- Tez No: 283449
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN CEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Araştırma ?Tesadüf Parsellerinde iki Faktörlü Faktöriyel Deneme? desenine göre üç tekerrürlü olarak kurulmuş ve Selçuk Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü tam kontrollü araştırma serasında 2009 yılında yürütülmüştür.Bu araştırma ile kuraklık stresine dayanıklı uygun nohut çeşit ve genotipleri belirlenmiştir. Ayrıca kuraklığın bitki büyümesi ve gelişmesi üzerine çok yönlü etkileri ile kuraklığa karşı bitkiler tarafından oluşturulan biyokimyasal, fiziksel özellikler veya fiziksel savunma mekanizmaları ortaya konulmaya çalışılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre; gerçek su içeriği bakımından Küsmen 99 (% 83.41), 22117 (% 83.07) ve 22223 (% 81.78) genotipleri, Klorofil (A+B) bakımından Küsmen 99 (5.159 mg/l), Çumra YP (4.259 mg/l) ve Beyşehir YP (4.143 mg/l) genotipleri, peroksidaz bakımından Küsmen 99 (194.16 nmol H2O2.dak-1/ mg protein-1), Altınekin YP (192.27 nmol H2O2.dak-1/ mg protein-1) ve 22223 (190.95 nmol H2O2.dak-1/ mg protein-1) genotipleri, süperoksit dismutaz bakımından Kadınhanı YP (1155.72 ünit/ mg protein-1), Altınekin YP (1154.88 ünit/ mg protein-1) ve 22223 (1053.38 ünit/ mg protein-1) genotipleri ve prolin bakımından ise 22117 (12.59 ?g.TA-1), Canıtez (12.27 ?g.TA-1) ve Küsmen 99 (10.85 ?g.TA-1) genotipleri ilk sıralarda yer almıştır.Sonuç olarak, kuraklık stresinin genotiplerin yapraklarındaki enzim aktiviteleri üzerine etkisi dikkate alındığında; genotipler içerisinde en dayanıklı olarak Çumra YP, Canıtez, Küsmen-99, 22117 ve 22223 genotipleri ön plana çıkan bu genotipler daha sonra yapılacak olan kurağa dayanıklılık ıslah çalışmalarında kullanılabilirler.
Özet (Çeviri)
The research“in randomized plots of two-Factor Factorial Experiment”design with three replications was established as a Selcuk University, Faculty of Agriculture, Department of Soil Science and Plant Nutrition in 2009, fully controlled greenhouse was conducted.This research is suitable chickpea varieties resistant to drought stress and genotypes were determined. In addition, multi-faceted effects of drought on growth and development of plants against drought by biochemical, physical features or physical defense mechanisms has been bring out.According to the results in terms of the actual water content Kusmen 99 (83.41%), 22117 (83.07%) ve 22223 (81.78%) genotypes, chlorophyll (A + B) be offended in terms of Küsmen 99 (5.159 mg/l), Çumra YP (4.259 mg/l) ve Beyşehir YP (4.143 mg/l) genotypes, in terms of peroxidase Küsmen 99 (194.16 nmol H2O2.dak-1/ mg protein-1), Altınekin YP (192.27 nmol H2O2.dak-1/ mg protein-1) and 22223 (190.95 nmol H2O2.dak-1/ mg protein-1) genotypes, in terms of superoxide dismutase Kadınhanı YP (1155.72 ünit/ mg protein-1), Altınekin YP (1154.88 ünit/ mg protein-1) and 22223 (1053.38 ünit/ mg protein-1) genotypes and proline in terms of 22117 (12.59 ?g.TA-1), Canıtez (12.27 ?g.TA-1) ve Küsmen 99 (10.85 ?g.TA-1) took first place in genotypes.As a result, the effect of drought stress on enzyme activities in leaves of genotypes is taken into account, as the most resistant genotypes in Çumra YP, Canıtez, Küsmen-99, 22117 and ve 22223 genotypes fore the drought resistance of these genotypes will then be used in correctional studies.