Farklı bitki sıklığı ve yabancı ot mücadelesi uygulamalarının aspirde verim ve kaliteye etkisi
Effect of weed control and different plant densities the yield and quality of safflower (Carthamus tinctorius L.)
  1. Tez No: 283448
  2. Yazar: HASAN DALGIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET AKINERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırma, 2009- 2010 vejetasyon döneminde Konya ekolojik şartlarında kışlık olarak ekilen aspirde (Carthamus tinctorius L.) farklı bitki sıklığı ve yabancı ot mücadelesi uygulamalarının verim ve kalite üzerine etkilerini tespit etmek amacıyla yapılmıştır.Araştırma, üç tekerrürlü olarak ?Tesadüf Bloklarında Bölünmüş Parseller Deneme Desenine? göre kurulmuştur. Ana parsellerde mücadele yöntemleri (ilaçlama, ilaçsız ve çapalama), alt parsellere ise sıra aralığı mesafeleri (15 cm ve 30 cm) tesadüfî olarak yerleştirilmiştir.Araştırmada farklı mücadele yöntemlerinden; bitki boyu, bitki başına ana dal sayısı, bitki başına tabla sayısı, tohum verimi ve ham yağ verimi bakımından önemli istatistikî farklar belirlenmiştir. Ancak ilk dal yüksekliği, tabla çapı ve ham yağ oranı bakımından ise istatistikî olarak önemli farklılıklar ortaya çıkmamıştır. Sıra aralığının ortalaması olarak, Remzibey aspir çeşidinde en yüksek tohum verimi, yağ oranı ve yağ verimi ilaçlama yapılan parsellerden (sırasıyla 347.09 kg/da, % 27.70 ve 95.29 kg/da) elde edilirken, en düşük tohum ve yağ verimi çapalama yapılmayan parsellerden, (sırasıyla 233.75 ve 82.21 kg/da) yağ oranında ise çapalama yapılan (% 27.26) parsellerden elde edilmiştir.Sıra aralığının tohum ve ham yağ verimi üzerine etkileri istatistikî olarak önemli bulunurken, bitki boyu, ilk dal yüksekliği, bitkide ana dal sayısı, bitki başına tabla sayısı, tabla çapı ve ham yağ oranı üzerine etkisi ise istatistikî olarak önemsiz olarak tespit edilmiştir. Uygulamaların ortalaması; tohum verimi, yağ oranı ve yağ veriminde 30 cm sıra arası ekim mesafesi (sırasıyla 336.52 kg/da, % 27.58 ve 86.70 kg/da) 15 cm'nin (sırasıyla 248.96, kg/da, % 27.47 ve 68.48 kg/da) önünde yer almıştırAraştırma sonuçlarına göre, tohum verimine doğrudan etkili olan özelliklerden, bitki boyu, ilk dal yüksekliği, bitkide ana dal sayısı, bitki başına tabla sayısı, tabla çapı, tohum verimi, ham yağ oranı ve ham yağ verimi bakımından kışlık olarak ekilen Remzibey aspir çeşidinin ilaçlama yapılarak 30 cm sıra aralığında yetiştirildiği zaman daha yüksek verim verebileceği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of different row spacings and weed on yield and quality of safflower (Carthamus tinctorius L.) under Konya irrigated conditions in 2009 and 2010.Research, as three replications“Randomized Blocks split plot design according to”established. Main plots application methods (spraying, non-spraying, ?.), sub-plots as well as the range (15 cm and 30 cm) randomly placed.Different application methods of the study, plant height, number of primary branches per plant, number of heads per plant, seed yield and oil yield were significant statistical differences. However, the first branch height, head diameter and the crude fat percentage revealed no statistically significant differences. As well as the average of the range, the highest remzibey of safflower seed yield, oil content and oil yield in insecticide plots (respectively, 347.09 kg / ha, 27.70% and 95.29 kg / ha) were obtained, the lowest seed and oil yield plots without insecticide (respectively 233.75 and 82.21 kg / ha), oil rate plots were obtained in the anchorage.If the row spacing, seed and oil yield statistically significant effects were found, plant height, first branch height, number of primary branches per plant, number of heads per plant, head diameter and its effect on crude oil content was found to be statistically insignificant. Applications as the average seed yield, oil content and oil yield from 30 cm row planting distance (respectively, 336.52 kg / da, 27.58% and 86.70 kg / ha) 15 cm (248.96, respectively, kg / ha, 27.47% and 86.70 kg / a) took place in front ofAccording to the survey, which features a direct effect of seed yield, plant height, first branch height, number of primary branches per plant, number of heads per plant, head diameter, rate of crude oil and crude oil yield by spraying 30 cm in winter as well as the type of safflower planted Remzibey When the range of high yield could be said of growing up.