DSP tabanlı paralel aktif güç filtresi ile harmonik ve reaktif güç kompanzasyonu
Harmonic and reactive power compensation by using DSP based parallel active power filter
  1. Tez No: 283453
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN MUTLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Doğrusal olmayan yükler şebekeden hem reaktif güç hem de harmonik akım çekerler. Harmonikler üç fazlı sistemlerde nötr hattında aşırı akıma ve dengesizliğe sebep olurlar. Reaktif güç, harmonik, dengesizlik, aşırı nötr akımı ve gereksiz kapasite kullanımı sonucunda sistemin güç katsayısı ve verimi düşer. Doğrusal olmayan yüklerin ortaya çıkardığı güç kalitesi problemlerinin çözümünde geleneksel olarak pasif filtreler ve kondansatörler kullanılır. Harmoniklerin filtrelenmesinde LC filtreler, reaktif gücün karşılanmasında da kondansatörler kullanılır. Doğrusal olmayan yüklerin artması, güç kalitesi problemlerinin çözümünde geleneksel yöntemlerin yetersiz kalmasına neden olmuştur.Güç kalitesi problemlerinin çözümü için aktif güç filtreleri geliştirilmiştir. Paralel aktif güç filtresi (PAGF) harmonik akım ve reaktif güç kompanzasyonu için kullanılır. PAGF şebekeden çekilen harmonik akımlara eşit ve zıt fazda akımı ve çekilen reaktif güce zıt fazda reaktif gücü sisteme vererek kompanzasyon yapar.Bu çalışmada DSP tabanlı, gerilim beslemeli PAGF gerçekleştirilmiş ve akım kontrolü için yüke adaptif histerezis band yöntemi sunulmuştur. PAGF Matlab/Simulink programında modellenmiştir. Yapılan simülasyonlar ile PAGF'nin performansı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The nonlinear loads draw harmonic current and reactive power from mains. Harmonics could also draw excessive neutral current and cause unbalance in three phase systems. The reactive power, harmonics, unbalance, excessive neutral current and unnecessary capacity usage cause poor power factor and low system efficiency. Conventionally passive filters and capacitors are employed to solve the power quality problems which nonlinear loads cause to. LC filters are used to compensate the harmonics; capacitors are employed to compensate reactive power. Conventional methods used to solve power quality problems become unsatisfactory increasing the usage of nonlinear loads.To overcome these power quality problems, active power filters have been developed. Parallel active power filter (PAPF) is used to eliminate current harmonics and reactive power compensation. PAPF compensates system for injecting compensating currents which is opposite and equal to harmonic currents, and reactive power which is opposite and equal to drawn reactive power to system.In this study, DSP based, voltage feed PAPF is implemented and adaptive hysteresis band depend on load is proposed for current controlling. PAPF is modeled by using Matlab/Simulink software. PAPF performance is analyzed with performed simulations.