Konya bölgesindeki mastitisli ineklerden izole edilen Staphylococcus aureus suşlarının real-time PCR ile çeşitli virulans genlerinin (PVL, LukED, ?-hemolizin) kantitatif analizi
Quantitative analysis of various virulance genes (PVL, LukED, ?-hemolysin) by real-time pcr of Staphylococcus aureus strains isolated from bovine mastitis in Konya region
  1. Tez No: 283462
  2. Yazar: SERENGÜL LADİKLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada mastitisli ineklerden izole edilen 98 Staphylococcus aureus suşunda Real-Time PCR ile PVL, ?-hemolizin ve LukED gibi virulans genlerin varlığı/yokluğu ve kantitatif analizi yapılmıştır. Ayrıca bu üç genin varlığı PCR ile de doğrulanmıştır. Real-Time PCR'a göre PVL, ?-hemolizin ve LukED genleri sırasıyla %70,40, %90,81 ve %66,32 oranlarında bulunurken klasik PCR'a göre %92,85, %97,95, %75,51 oranları elde edilmiştir. Virulans genlerinin suşlara göre kantitatif analizi sonucunda, bu viral gen miktarlarına göre 40
Özet (Çeviri)
In this study, existence/absence of virulence genes such as PVL, LukED and ?- hemolysin and the quantitative analysis was done in 98 Staphylococcus aureus strains isolated from bovine mastitis by Real-Time PCR. Also the existence of the three genes was verified with PCR. While PVL, LukED, ?- hemolysin and genes were found to be 70,40%, 90,81% and 66,32% respectively according to Real-Time PCR, according to classical PCR the rates were 92,85%, 97,95% and 75,51%. As a result of the quantitative analysis of virulence genes in S. aureus strains, according to the amount of this viral gene have been divided into three groups as 40