Sulu ortamdaki bazı metal iyonlarının misel ekstraksiyonu ile zenginleştirilmesi
Preconcentration of some metal ions in aqua phase by micelle extraction
  1. Tez No: 283463
  2. Yazar: ZEYNEP YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLŞİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, Cr(III) ve Cr(VI) iyonlarının miseller sistem ekstraksiyonu yöntemiyle önderişikleştirmeyle ayırma ve atomik absorpsiyon spektrometresi ile tayini gerçekleştirilmiştir. Non-iyonik yüzey aktif madde olan Triton X-100 misel ortamı oluşturmak için kullanılmıştır. Yöntemin optimizasyonu için, çözelti pH'sı, reaksiyonun sıcaklığı, yüzey aktif madde miktarı gibi parametrelerin yönteme etkisi araştırılmıştır. pH 2 ile 6 değerleri arasında Triton X-100'ün bulutlanma noktası değerleri incelenmiştir. pH değeri azaldıkça Triton X-100 yüzey aktif maddesinin bulutlanma noktası değerinde büyük bir değişim olmamakla birlikte bir miktar azaldığı görülmüştür. Triton X-100 ortamına çeşitli konsantrasyonlarda; sodyum dietilditiyokarbamat ilaveleri yapılmış ve bu ilavelerin bulutlanma noktasını ne derece etkiledikleri tespit edilmiştir. Yüzey aktif maddece zengin kısmın viskositesini azaltmak amacıyla bu faz 1 mL 1 mol L-1 metanollü HNO3 ile çözülmüş ve 5 mL'ye 1 mol L-1 HNO3 ile tamamlanmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda ortam şartlarına bağlı olarak özütleme veriminin Cr(III) için % 10 - % 98 arasında, Cr(VI) için % 0 - % 5 arasında değiştiği gözlemlenmiştir. Geliştirilen yöntem örnek su numuneleri ile krom düzeylerinin tayinleri için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a miceller system extraction for preconcentrative separation of Cr(III) from Cr(VI) ions has been investigated prior to their flame atomic absorption spectrometric determinations. Triton X-100 that is nonionic surfactant, is used as miceller media. For optimization of the method, the effects of some analytical parameters like pH, reaction temperature, concentration of surfactant have been investigated. The cloud point values of Triton X 100 between pH 2 and 6 values have been examined. It has been observed that no significant alteration turns out to be in question in the cloud point value of Triton X 100 surface active material in parallelism with the decrease in the pH value except for a little amount of decrease after all. Sodium diethyldithiocarbamate has been added to the Triton X 100 milieu through various concentrations and degree of effectiveness of these additions in terms of the cloud point has been determined. To decrease of viscosity surfactant-rich phase, added 1 mL 1 mol L-1 HNO3 with methanole and to completed 5 mL with 1 mol L-1 HNO3. As a result of the fulfilled studies, it has been observed that the extraction yield ranged between 10 % - 98 % for Cr(III) and between 0 % - 5 % for Cr(VI) as depending upon the conditions of the milieu. The optimized method was applied to determination of the content of chromium in sample waters.