Azacrown sübstitüe yeni vic-dioksim ligandları ile geçiş metal komplekslerinin sentezi ve elektrokimyasal özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of azacrown substitue new vic-dioxime ligands and their transition metal complexes and investigation of electrochemical properties
  1. Tez No: 283488
  2. Yazar: PERVİN DEVECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu çalışmada anti-kloroglioksim ve anti-klorofenilglioksimin N-(4-aminofenil)aza-15-crown-5 ile reaksiyonu sonucu anti-N-(4-aminofenil)aza-15-crown-5 glioksim ve anti-N-(4-aminofenil)aza-15-crown-5 fenilglioksim ligandları ile bu ligandların Ni(II), Cu(II), Co(II), Cd(II), Zn(II) kompleksleri sentezlenmiştir. Elde edilen bileşiklerin karakterizasyonları FT-IR, Uv-vis, 1D NMR (1H, 13C, DEPT), 2D NMR (HMBC, HETCOR) ve kütle spektroskopisi yöntemleri ile yapılmıştır. Azacrown bileşiklerinin analitik kimyadaki önemi nedeniyle tez kapsamında sentezlenen bazı azacrown türü bileşiklerin camsı karbon (GC) yüzeyine modifikasyon özellikleride incelenmiştir. Modifiye yüzeylerin karakterizasyonu dönüşümlü voltametri (CV), X-ışınları fotoelektron spektroskopisi (XPS) ve yansıtmalı absorbsiyon infrared spektroskopsi (RAIRS) teknikleri ile yapılmıştır. Modifikasyon sonucu elde edilen nanofilm kalınlıkları da elipsometri tekniği kullanılarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study anti-N-(4-aminophenyl)aza-15-crown-5 glyoxime and anti-N-(4-aminophenyl)aza-15-crown-5 phenylglyoxime were prepared via the reaction of anti-chloroglyoxime and anti-chlorophenylglyoxime with N-(4-aminophenyl)aza-15-crown-5. The Ni(II), Cu(II), Co(II), Cd(II), Zn(II) complexes of these ligands were also prepared. The characterization of the newly formed compounds was done by elemental analysis, FT-IR,Uv-vis, 1D NMR (1H, 13C, DEPT), 2D NMR (HMBC, HETCOR) and ESI mass-spectrometry.And due to the importance of azacrown compounds in the field of analytical chemistry, azacrown derivatives on the glassy carbon (GC) surface has been investigated to get new insight into the modification area. The modification of these molecules onto the glassy carbon surface was verified by cyclic voltammetry (CV), X-ray photoelectron spectroscopy (XPS) and reflection-absorption infrared spectroscopy (RAIRS). The thicknesses of the nanofilms were determined by ellipsometry