Konya ve çevresinde bulunan süt sığırlarında bovine viral diarrhea virüs (BVDV) enfeksiyonunun araştırılması
Investigation of bovine viral diarrhea virus (BVDV) in dairy cattle in Konya and its surroundings
  1. Tez No: 283489
  2. Yazar: EROL ÖZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RÜSTEM DUMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Süt sığırcılığı işletmelerindeki bovine viral diarrhea virus (BVDV) enfeksiyonunun serolojik ve virolojik durumunu araştırmak, persiste enfekte (PI) hayvanların tespit edilerek sürüden uzaklaştırılmasını sağlamak ve kan örneklerine göre alınması daha kolay olan süt örneklerinin BVDV enfeksiyonunun teşhisinde önemini belirlemek amacı ile planlanmıştır.Bu çalışma, 2009 ? 2010 yılları arasında Konya ve çevresinde bulunan 5 farklı işletmedeki bovine viral diarrhea (BVD) aşısı uygulanmamış toplam 1250 sığırdan rastgele örnekleme metodu ile (hayvanların %40'ı) seçilen ve kulak numaraları tespit edilen 500 sığırdan kan ve süt numuneleri toplandı. Bu numunelerden hazırlanan serum örnekleri (kan ve süt) ticari indirekt ELISA kitleri [Institut Pourquier ELISA BVD p80 Antibodies (Milk, France) ve Institut Pourquier ELISA BVD p80 Antibodies (Sera), France] kullanılarak antikor varlığı, kan lökosit örnekleri de antijen varlığı yönünden yine ticari olarak sağlanan direkt ELISA kiti (BVD Antigen ELISA, Bio-X Diagnostics, Belgium) ile incelendi.Kan serumu örneklerine uygulanan ELISA sonucunda; 500 hayvanın 449'u pozitif, 6'sı şüpheli, 45 adedi de negatif olarak belirlendi. İşletmeler bazında %80,68 ile %100 arasında,bölge genelinde ise %89,80 oranında seropozitiflik saptandı. Süt serumu örneklerine uygulanan ELISA sonucunda ise; 500 hayvandan 442'si pozitif, 1'i şüpheli, 57'si de negatif olarak belirlendi. İşletmeler bazında %82,50 ile %95,24 arasında,bölge genelinde ise %88,40 oranında seropozitiflik saptandı.Araştırmanın virolojik kısmının birinci basamağında, kan lökosit örneklerinde BVDV antijeninin tespit edilmesi amacıyla uygulanan direkt ELISA sonucunda, 500 hayvanın sadece 3'ünde (%0,60) antijen varlığı tespit edildi. Antijen pozitif?antikor negatif olarak belirlenen bu 3 hayvanın persiste enfekte olup olmadığını saptamak amacıyla yapılan ikinci örneklemede ise, lökosit örneklerinde antijen varlığı tespit edilemeyerek, bu 3 hayvan BVDV enfeksiyonu yönünden akut enfekte olarak değerlendirildi.Sonuç olarak, bölgedeki sığırlarda persiste enfeksiyon varlığı tespit edilmemiş olmakla birlikte, BVDV enfeksiyonunun bölgede daha önce yapılan serolojik araştırma ile karşılaştırıldığında benzerlik gösterdiği sonucuna varılmıştır. Ayrıca, kan ve süt serumlarına uygulanan ELISA'lar sonucunda birbirine yakın sonuçların elde edilmesi, serolojik testlerde süt serumu kullanımının, araştırıcı için örneklemenin kolay ve ucuz olmasından dolayı kan serumuna alternatif bir metot olarak tercih edilebileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate serological and virological situation of bovine viral diarrhea virus (BVDV) infection in dairy farms and determine persistently infected (PI) cattle and drive them out of the herd, and find out importance of dairy samples, which are easier to take in comparison to blood samples, in diagnosis of BVDV infection. To this end, blood and milk samples were collected from 500 cattle whose ear numbers were identified and which were randomly selected from a total of 1250 cattle (40 % of the cattle) in 5 different farms in Konya and its surroundings in 2009-2010, which were not vaccinated bovine viral diarrhea (BVD) vaccine. Serum samples (blood and milk) prepared from these samples were investigated for existence of antibodies using commercial indirect ELISA kits [Institut Poturquier ELISA BVD p80 Antibodies (Milk, France) and Institut Pourquier ELISA BVD p80 Antibodies (Sera), France], while blood leukocyte samples were analysed for existence of antigens using commercially obtained direct ELISA kit (BVD Antigen ELISA, Bio-X Diagnostics, Belgium).As a result of ELISA test conducted on blood serum samples, 449 out of 500 cattle were determined to be positive, 6 suspected and 45 negative. Seropositivity was 80,68 % in terms of farms and 89,80 % across the whole of the region. On the other hand, as a result of ELISA test conducted on milk serum samples, 442 out of 500 cattle were determined to be positive, 1 suspected and 57 negative. Serapositivity was between 82,50 % and 95,24 % in terms of farms and 88,40 % across the whole of the region.In the first stage of the virological section of the study, as a result of direct ELISA applied on blood leukocyte samples to determine BVDV antigen, existence of antigens was established only in 3 animals (0,60 %) out of 500. In the second sampling which was conducted to determine whether these 3 animals, identified as antigen ?positive and antigen-negative, were persistently infected or not, presence of antigens could not be established in leucocytes samples and these 3 animals were considered to be acutely infected in terms of BVDV infection.In conclusion, although presence of persistent infection could not be established in the cattle of the region, it was concluded that BVDV infection was at a similar level to the finding of the serological investigation conducted in the region previously. Moreover, obtained of similar results at the end of ELISA tests on blood and milk samples has revealed that the use of milk serum in serological tests could be an alternative to blood serum due to its ease and low cost for the researcher.