Konya ve çevresinde bulunan süt sığırcılığı işletmelerindeki hayvanlara ait kan ve süt serumlarında, bovine viral diarrhea virus (BVDV)'una karşı oluşan antikorların elısa ile araştırılması
Investigation of antibodies to bovine viral diarrhea virus (BVDV) from sera of blood and milk by elisa in dairy farms located in konya and its surroundings
  1. Tez No: 224881
  2. Yazar: GÜLCAN KAYACAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN YAPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Viroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bovine Viral Diarrhea (BVD), klinik ve patolojik açıdan reproduktif bozukluklar, konjenital anomaliler, abort, persiste enfekte buzağı doğumları, erken embriyo ölümleri ve mumifikasyon gibi varyasyonlara sahip dünya üzerindeki sığır endüstrisinde büyük kayıplara neden olan sığırların multisistematik bir enfeksiyonudur. Bovine Viral Diarrhea Virus (BVDV)' unun kontrol ve eradikasyonu veteriner hekimler için günümüzde yetiştiricilikte hala problem olarak varlığını sürdürmektedir.BVDV enfeksiyonunun eradike edilebilmesi için hayvanların hem serolojik hem de virolojik yönden kontrol edilmesi gerekmektedir. Öncelikle serolojik olarak kontrol edilen ve bu kontrol sonucunda seronegatif çıkan hayvanlar daha sonra virolojik olarak test edilerek persiste enfekte hayvanların sürüden uzaklaştırılması gerekmektedir.Araştırmada, Konya ili çevresinde bulunan çeşitli süt sığırcılığı işletmelerindeki hayvanlardan 480 kan ve 480 süt olmak üzere toplam 960 adet örnek toplandı. Vakumlu kaoline tüplere alınan kan örnekleri ve steril cam tüplere alınan süt örneklerinde BVDV' una spesifik antikorların varlığını araştırmak için ticari olarak satılan Institut Pourquier ELISA BVD p80 Antikor (Süt serumu) ve Institut Pourquier ELISA BVD p80 Antikor (Kan serumu) kitleri kullanıldı.Kit prosedüründe bildirildiği şekilde kan serumu örneklerine uygulanan ELISA sonucunda 480 adet hayvanın 435 tanesi pozitif olarak belirlenirken 6 adedi şüpheli, 39 adedi de negatif olarak belirlendi. Süt serumu örnekleri ile yapılan test sonucunda da 431 adedi pozitif, 49 adedi negatif olarak değerlendirildi. Kan serumu örnekleri ve süt serumu örnekleri ile yapılan test sonucunda seropozitiflik sırasıyla %90.63 ve %89.79 olarak tespit edildi. Kan ve süt serumlarına ait sonuçların bu kadar yakın olması serolojik testlerde süt serumu kullanımının, hem hayvanların refahı için hem de araştırıcı için örneklemenin kolay ve ucuz olmasından dolayı kan serumuna alternatif bir method olarak tercih edilebileceğini göstermektedir. Araştırma sonucunda seronegatif olarak değerlendirilen hayvanlar ilerleyen çalışmalarda virolojik yönden de test edilecektir.
Özet (Çeviri)
Bovine Viral Diarrhea which is a multisistematic infection has clinic and pathologic variations such as reproductive defects, congenital abnormalities, abortions, persistent infection, embryo deaths and mumifications. BVDV infection causes big economic losses in cattle industry worldwide. Control and eradication of the infection is a problem for both veterinaries and the sector.In an eradication of procedure, animals must be checked serologically and virologically in terms of BVDV infection. Firstly, animals must be controlled for serologically and than seronegative animals must be tested virologically. Finally persistently infected animals must be taken away from the herd.For this purpose, 480 milk and 480 blood serum samples were collected from different dairy farm in Konya and its provinces. While blood serum samples were being collected in chaoline tubes, milk samples were collected in glass tubes. These samples were tested with Institut Pourquier ELISA BVD p80 Antibodies (Milk) ve Institut Pourquier ELISA BVD p80 Antibodies (Sera).According to blood serum samples? results, 435 animals were seropositive, 6 animals were suspicious, 39 animals were seronegative. Results for milk samples, 431 animals were seropositive, 49 animals were seronegative. The seropositivity rates from milk and blood serum samples were detected as %90.63 and % 89.79.As a result , to use milk samples can be preferred instead of blood serum samples. Since collecting sample is easier and cheaper than taking blood for sampling purposes, this method can be an alternative for being more acuptable in the point of animal welfare issues.