Bartın'da sorgum (Sorghum bicolor (L.) moench) çeşitlerinin ikinci ürün silajlık olarak yetiştirilmesi
Sorgum variaties (Sorghum bicolor (L.) moench) grown as a silage for second production in bartin
- Tez No: 283500
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT MÜLAYİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırma, 2009 yılı Bartın ili Topluca köyünde taban arazide su verilmeden yapılmıştır. Temmuz - Ekim ayları arasında tahıl hasadından sonra ikinci ürün olarak Silajlık Sorgum (Çeşit: Populasyon, Rox, Leoti), Sorgum x Sudan otu (Çeşit: GrazerN2, Greengo,) çeşitlerinin Bartın ilinde yetiştirilmesini belirlemek amacıyla `Tesadüf Blokları' deneme deseninde dört tekerrürlü olarak yürütülmüştür.Araştırma sonuçlarına göre, çeşitler arasında iststistiki olarak bitki boyu, bitki çapı, yaprak sayısı, dekara yeşil ot verimi, dekara kuru madde verimi, başaklanma (salkım oluşturma süresi) ve gevreklik değerleri önemli farklılık bulunmuştur. En yüksek bitki boyu 245 cm ile Greengo çeşidinde, en yüksek bitki çapı 1.6 cm, en yüksek yaprak sayısı 11.4 bitki/adet, en yüksek yeşil ot verimi 4453 kg/da ile Leoti çeşidinde, en yüksek kuru madde verimi 757.1 kg/da ile Populasyon da, en erken başaklanma süresi 77 gün ile Greengo çeşidinde, en yüksek gevreklik 1-9 skalasına göre 3 ile Leoti çeşidinde de tespit edilmiştir.Sonuç olarak Bartın İlinde tahıl hasadından sonra ikinci ürün olarak Sorgum ve Sorgum x Sudanotu melezi bitkisi tarımında, Batı Akdeniz araştırma enstitüsünden temin edilen silajlık Sorgum Leoti çeşidinin başarılı bir şekilde yetiştirilebileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out with the determine to effect of row spacing on silage sorghum x sudangrass cultivar as second crops and irrigated crop after cereals was harvested between July and October in 2009. The experiment was arranged in the“Randomized Blocks”experimental design with four replications and conducted at dry land base of 2010 in the village of Topluca - Bartın. In this study, Rox, Leoti, Grazer N2, Greengo and Population cultivars were used as experiment material.According to the results of research, statically significant differences were found among plant height, stem diameter per plant, leaf number per plant, green grass yield, dry matter yields, creating the earliest period and fragility.The highest plant height 245 cm (Greengo), stem diameter per plant 16 mm (Leoti), leaf number per plant 11.4 (Leoti), green grass yield 4453 kg da-1 (Leoti) dry matter yield 757.1 kg da-1 (Population), creating the earliest period 77 days (Greengo) and fragility 3 (Leoti) were have been identifiedAs a result, Bartın province as second crop after grain sorghum and sorghum x sudanotu hybrid plant agriculture research institute obtained from the Western Mediterranean Leoti grown successfully been put forward.