Sera koşullarında GABA ve messenger uygulamalarının domateste bitki gelişimi, verim ve kaliteye etkileri
The effects of GABA and messenger applications on the plant growth, fruit yield and quality in tomato grown in greenhouse conditions
- Tez No: 283499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA PAKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmada aşılı domateslerde G.A.B.A ve Messenger bitki aktivatörleri ile pestisit uygulaması yapılan ve pestisit uygulaması yapılmayan sera koşullarında bitki gelişimi, verim ve meyve kalitesine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda yapılan çalışmada, pestisit uygulaması yapılan ve pestisit uygulanması yapılmayan 2 ayrı bölümde deneme yürütülmüştür. Beafort anacı üzerine aşılı Jadelo F1 çeşidi, aktivatör olarak da G.A.B.A ve MESSENGER bitki aktivatörleri kullanılmış ve bu aktivatörlerinin 3'er ayrı dozu uygulanmıştır. Çiçeklenmenin %50 olduğu dönemde ilk uygulama yapılmış bundan sonra ilk hasada 16 gün kalana kadar her 13 günde bir uygulama yapılmış, toplamda 4 sefer bitki aktivatörü üstten püskürtme şeklinde uygulanmıştır.Araştırma sonuçları incelendiğinde en yüksek verim pestisit uygulanmış G.a.b.a.'nın 80 g/da dozu (8388,75 kg/da) ve Messenger'ın 15 g/da dozu (7862,50 kg/da) olduğu tespit edilmiştir. En küçük verim oranı ise pestisit uygulanmayan parsellerde G.a.b.a.'nın 80 g/da dozu (5565,62 kg) olduğu saptanmıştır. Ortalama meyve ağırlığı, ortalama meyve çapı ve ortalama meyve boyunu bitki aktivatörlerinden G.a.b.a'nın 80g/da dozu arttırmıştır. Meyvedeki mineral madde içeriği ile ilgili yapılan incelemede bor, bakır, potasyum, magnezyum, mangan, fosfor, kükürt ve çinko içeriklerinin bitki aktivatörlerine göre önemsiz olduğu, kalsiyum içeriğinin ise bitki aktivatörleri dozlarının önemli olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada bitki boyu ve gövde çapı ile ilgili verilerde bitki aktivatörleri dozları ile kontrol arasında istatistiksel anlamda önemli fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
This Project aimed at determing effect on plant growt ,fruit yeild and fruit quality of the grafted tomatoes of G.A.B.A and Messenger plant activators in the greenhouse conditions. The purpose of the study, application of pesticides and pesticide application without the test was carried out 2 separate chapters. Jadelo F1 variety grafted on beafort and G.A.B.A. and Messenger plant activators with three different doses were used. At the 50% flowering the first application was started and continned at intervals of ten days until before 15 days of harvesting totally plant activators were applied four times by spraying.The research results are examined, the highest yield of 80 g of pesticide applied Gaba'nın / or dose (8388.75 kg / ha) and the Messenger of 15 g / da dose (7862.50 kg / ha) were determined. The smallest rate of pesticide applied in the plots Gaba'nın 80 g / da dose (5565.62 kg) was found to be. The average fruit weight, average fruit diameter and average fruit size of plants increased dose activators Gaba?s 80g/da. In the examination of mineral content in fruit boron, copper, potassium, magnesium, manganese, phosphorus, sulfur and zinc content of plants is insignificant compared activators, calcium content was found to be important in the doses of plant activators. The statistics for the study of plant activators, plant height and stem diameter of the statistically significant differences were found between doses and control.