Siyah alaca sığırlarda bazı meme tipi ile süt verim özellikleri ve bunlar arasındaki ilişkiler
Some udder type with milk yield features and relatinships between these features in holstein friesian cattle
- Tez No: 283505
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ZÜLKADİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Araştırma Konya İline bağlı Kadınhanı, Altınekin, Cihanbeyli ve Tuzlukçu ilçelerindeki 27 farklı işlemede yürütülmüştür. Araştırmada 100 baş Siyah Alaca sığırın meme özelliklerine ait veriler değerlendirilmiştir.Çalışmada Arka Meme Başı Yerleşimi, Arka Meme Genişliği, Arka Meme Yüksekliği, , Meme Tabanı, Meme Merkez Bağı, Ön Meme Bağlantısı, Ön Meme Başı Uzunluğu, Ön Meme Başı Yerleşimi puan değerleri ile Servis Periyodu, Laktasyon Süt Verimi ve Günlük Ortalama Süt Verimine ait en küçük kareler ortalaması sırasıyla 4.81, 5.75, 5.24, 4.61, 5.03, 4.77, 5.46, 5.37, 72.95 gün, 7356,6 kg ve 24.12 kg olarak tespit edilmiştir.LSV ile ÖMB, AMY, MMB ve AMG arasındaki korelasyonlar sırasıyla 0.291, 0.381, 0.384 ve 0.430 olarak belirlenmiştir (P
Özet (Çeviri)
The study was carried out to the 27 different enterprise of Kadinhani, Altinekin, Tuzlukcu and Cihanbeyli district belonging to Konya province. In this Study, the data according to the udder characteristics of 100 head Holstein-Friesian Cows were evaluated.In the Study, the least squares means of Rear Teat Placement, Rear Udder Width, Rear Udder Height, Udder Base, Udder Cleft, Fore Udder Attachment, Front Teat Length, Front Teat Placement scores, Service Period, Lactation Milk Yield, Daily Average Milk Yield were 4.81, 5.75, 5.24, 4.61, 5.03, 4.77, 5.46, 5.37, 72.95 day, 7356,6 kg and 24.12 kg, respectively.The correlations with Lactation Milk Yield between Fore Udder Attachment, Rear Udder Height, Udder Cleft and Rear Udder Width were determined as 0.291, 0.381, 0.384 and 0.430 (P