Siyah alaca sığırlarda bazı meme ve vücut ölçüleri ile somatik hücre sayıları arasındaki ilişkiler
The relationships between some body traits and somatic cell count in holstein cows
- Tez No: 395695
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KAYGISIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi bünyesindeki Hayvansal Üretim Uygulama ve Araştırma Merkezi (HAYMER)' nin uygulama ve geliştirme çiftliğinde yetiştirilen 29 baş Siyah-Alaca süt sığırların süt verimi, somatik hücre sayısı ile bazı meme ve vücud ölçüleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Süt örnekleri ve somatik hücre sayısı ölçümleri Aralık 2012 ve Kasım 2013 tarihleri arasında ayda bir defa sabah ve akşam sağımında alınmıştır. Araştırmada, 305 günlük süt verimi genel ortalaması 3111±133.5 kg, somatik hücre sayısı ortalaması 419.88±67.5*103 adet/ml ve logSHS değeri 2.44±0.69 olarak bulunmuştur. Süt verimi ile somatik hücre sayısı arasındaki ilişki istatiksel olarak önemli bulunmamıştır (P>0.05). Kontrol aylarına göre ortalama logSHS değeri en düşük 2.425±0.138 (Mayıs) ve en yüksek logSHS değeri ise 2.557±0.142 (Mart) olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This work was made in Kahramanmaraş Sütçü İmam University's Animal Progressing and Practicing Farm (HAYMER) with 29 dairy cows. The relationship among milk yield, somatic cell count and linear type traits were searched. Milk samples and somatic cell measurements were done from December 2012 to November 2013 in morning or evening milking time once a month. In this study, general mean of 305 days milk yield was 3111±133.5 kg, somatic cell count general mean was 419.88±67.5 cell/ml and the relationship between milk yield and somatic cell count wasn't found significant (P>0.05). Logarithmic somatic cell count general mean value was found between 2.425±0.138 and 2.557±0.142.