Kablosuz sensör ağları için PIC tabanlı sensör düğümü tasarımı
PIC based sensor node design for wireless sensor networks
- Tez No: 283504
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
İlerleyen teknoloji, daha küçük, daha az enerji harcayan ve daha ucuz elektronik bileşenlerin üretilmesine imkan sağlamıştır. Bu sayede daha önce fikir olarak var olan ancak teknik imkansızlıklardan dolayı yapılamayan pek çok teknoloji de yapılabilir hale gelmiştir. Bunlardan bir tanesi olan kablosuz sensör ağları teknolojisi, günümüzde gerekli teknik şartların gerçekleşmesiyle uygulanabilir hale gelmiştir.Yapmış olduğumuz tasarımda Microchip firmasına ait ?nanoWatt Technology? destekli PIC'ler hem hafıza hem de işlem birimi olarak kullanılmışlardır. Kablosuz iletişim birimi olarak da yerli bir firma olan UDEA firmasına ait kablosuz iletişim birimleri kullanılmıştır. Tasarlanan sistemde kullanılacak olan sensörler sınırlandırılmayıp her türlü sensörün bağlanabilmesine olanak tanınmıştır. Bunun için devreye sensörler için bir genişleme arayüzü eklenmiştir. Bu sistemlerde işletim sistemi ve uygulama aynı anda sisteme yüklendiğinden dolayı farklı uygulamalar tek bir yazılım omurgası üzerinde küçük değişiklikler yapılarak elde edilebilmektedir. Tasarlanan sistemde de farklı uygulamalara olanak tanıyan bir işletim sistemi PIC C dili ile yazılmıştır. Verilerin bir merkezden izlenip kayıt altına alınabilmesi için de bir PC yazılımı geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Progressive technology, smaller, more energy efficient and cheaper than was possible the production of electronic components. In this way, as previously existing ideas but can not be performed due to technical impossibility for many has become the technology can also be done. One of them is the wireless sensor network technology, today has become applicable to the realization of the necessary technical requirements.In our design, Microchip's firm“nanoWatt Technology”supported PICs were used as both the memory and the processing unit. Wireless communication unit in wireless communication units used UDEA firm. The sensors are designed to be used in the system is not limited to any known connection of the sensor. An expansion interface for sensors have been added for this circuit. In these systems, the operating system and application system is installed at the same time because different applications can be obtained by small modifications on the backbone of a single software. Designed system, which allows different applications in an operating system written in PIC-C language. A central monitoring and recording of data to obtain a PC software has been developed.