Konya kentiçi trafik gürültüsünün engellenmesinde kullanılacak bazı bitkiler üzerinde bir araştırma
A research on some plant which will be used to be raised difficulties about traffic noise centrum of Konya
  1. Tez No: 283511
  2. Yazar: ZELİHA MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Birey ve toplum sağlığı üzerinde zarar verici etkileri, tüm dünyaca kabul edilmiş olan gürültü kirliliği sorunu, diğer kirlenme türleri gibi insanlara olduğu kadar çevreye de rahatsızlık verir duruma gelmiştir. İstenmeyen ses olarak tanımlanabilen gürültü, sanayinin gelişmesi, nüfus artışı ve plansız şehirleşmeye bağlı olarak artmaktadır.Gürültünün, insan sağlığı ve konforu açısından kabul edilebilir sınırlara indirgenmesi ve zararlı etkilerinin giderilebilmesi için uzun yıllardır çalışmalar yapılmaktadır. Peyzaj mimarlığı açısından ise gürültü sorunun önlenmesinde bitkisel materyal kullanımı ile oluşturulacak gürültü perdeleri büyük önem taşımaktadır.Bu çalışmada, Konya Kentiçi trafik gürültüsünün engellenmesinde kullanılacak bazı bitkiler üzerinde bir araştırma yapılmış, örnek olarak seçilmiş çalıların gürültüyü ne oranda azalttığı ölçülmüş ve karşılaştırmalı olarak araştırılmıştır. Gürültü azalışını belirlemek amacıyla 5 metrelik, 9 metrelik ve 20 metrelik bitki refüjlerinde toplam on beş ölçüm yapılmıştır. Yapılan ölçümler üçer kez tekrarlanarak ortalaması alınmıştır. 5 metrelik alanda ortalama 5,2 dB(A) gürültü azalımı oluşurken, 9 metrelik alanda ortalama 4,36 dB(A) lık bir azalma meydana gelmiştir. 20 metrelik alanda ise ortalama 4,72 dB(A)'lık gürültü azalımı tespit edilmiştir.Araştırma sonucunda kullanılan çalı ve çalı gruplarının gürültüyü hissedilir oranda azalttığı belirlenmiştir. Ayrıca arka arkaya grup olarak yapılan gürültü perdelerinin gürültüyü azaltmada daha etkili oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The health damaging effects of noise pollution on individuals and society has become a world wide known problem, which disturbs not only people but also the environment. Noise pollution, which can be defined as unwanted noise, is increasing parallel to industrial development, population growth and unplanned urbanization.For long years, studies were being done for reducing the degree of noise pollution towards acceptable limits for health and comfort, and for clearing the harmful effects of it.At this study, a research on some plants which will be used to be raised difficulties about traffic noise centrum of Konya has been done, choosen as a sample shrups of which reduce noise at which rate have been measured and has been researched as comparative. At the research, shrups which reduce the noise at certain rate have been choosen. In order to determine the decrease in noise, fifteen measurements have been made in 5 meters, 9 meters and 20 meters plant refuges. Measurements have been made three times and their averages have been taken. In a 5 meter- field, there has been 5,2 dB (A) decrease in noise while in 9 meter- field approximately 4,36 dB(A) decrease in noise have occured. In addition in a 20 meter- field, approximately 4,72 dB(A) decrease in noise has been determined.At the end of the research, using shurps and the groups of shrups of which reduce the noise perceively has been determined. Besides, as one after the other group, doing noise screens which are more effective for reduce the noise has determined.