Çeşitli enerjilerde ağır çekirdek çarpışmalarının parçalanma ürünleri
Fragmentation yields of heavy ion collisions at various energies
- Tez No: 283512
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURETDİN EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Nükleer çok katlı parçalanma uzun zaman önce öngörülmüş (Bohr, 1936) ve 80'li yılların başlarında detaylı olarak çalışılmaya başlanmıştır. Sıcak çekirdeğin parçalanması sonucu açığa çıkan ürünler yardımıyla çekirdeğin içyapısıyla ilgili birçok bilgi elde edilebilmektedir. Bu çalışmada istatistik fizik kavramları ve İstatistiksel Çok Katlı Parçalanma modeli baz alınarak 232Th, 235U ve 238U çekirdekleri ele alınmış ve bu ağır iyonlar için kütle dağılımı, yük dağılımı, N/Z oranları, fisyon, kalorik eğri, maksimum kütleli parçacık, maksimum kinetik enerji, entropi ve bu özelliklerin uyarılma enerjisine göre değişimi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nuclear multifragmentation was predicted long ago (Bohr, 1936) and has been studied since the early 80?s. With the help of the properties of fragments which are derived from the disintegration of hot nuclei, it is likely to bring information about inside of the nuclei. In this study, following the concepts of statistical physics and Statistical Multifragmentation Model 232Th, 235U and 238U nuclei are discussed and mass distribution, charge distribution, N/Z ratios, fission, caloric curve, maximum mass yield, maximum kinetic energy and entropy parameters were investigasted according to the excitation energy.