İtfaiye elbiseleri için akıllı bir giysi tasarımı
Designing smart garment for firefighters
- Tez No: 283532
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER YAZGAN BULGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüzde insan yaşamının kalitesini arttırmak için, ilerleyen teknolojiden faydalanılmaktadır. Fiziksel, kimyasal ve biyolojik tehlikelere karşı insanı koruma; gelişen teknoloji ile daha etkin hale gelmektedir. Bu koruma etkisinin büyük bir kısmı tekstil ürünleriyle, özellikle koruyucu giysilerle sağlanmaktadır.Termal ortama en çok maruz kalan meslek grubu itfaiye görevlileridir. Bu nedenle itfaiyecilerin çok iyi ısı ve alev koruması sağlayan, kesilmeye ve aşınmaya dayanıklı termal koruyucu giysiler kullanmaları gerekmektedir. İtfaiyeciler uzun süre veya tekrarlı bir şekilde yüksek ısıya maruz kaldıklarında, giysileri yanmasa bile vücutlarında yanık yaraları oluşabilmektedir. Ortam sıcaklığının belli bir noktaya yükseldiği durumda ısıl dengeyi sağlayabilmek için itfaiyecinin terlemesi hızlanmaktadır. Ancak, itfaiyeci çok yüksek sıcaklıkta terleme anında kendini iyi hissettiğinden, yangın ortamından gereken zamanda uzaklaşması gerektiğini fark etmeyebilmektedir. Islak giysi, kuru giysiden daha büyük ısı transfer oranı gösterdiği için de dışarıya atılamayan fazla ter buharı yanıklara sebep olmaktadır.Son yıllarda; tekstil ve elektronik bilimlerinin ortak çalışmalarıyla, giysi katmanlarına yerleştirilen sıcaklık, nem, ECG, CO2, CO gibi elektronik algılama sistemleriyle itfaiyecide meydana gelebilecek yanık, zehirlenme, şok gibi rahatsızlıklar önlenmekte; sağlık kontrolünün yapılması sağlanmaktadır.Bu çalışmada, itfaiyecinin yangın ortamında sağlık durumunun kontrol edilmesi ve korunması hedeflenmiştir. İtfaiyecinin cilt sıcaklığında ve çevre sıcaklığında meydana gelebilecek kritik değişimleri öngören, dumanlı bir ortamda görünürlüğünü arttıran akıllı bir itfaiyeci ceketi tasarlanmıştır. Bu amaçla sensörler ve bağlantı elemanları kullanılarak bir elektronik devre altyapısı oluşturulmuş ve itfaiyeci ceketine entegre edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, developing technology is used to improve the quality of human life. Protection of people against the physical, chemical and biological dangers becomes more efficient with developed technology. The majority of the effect of this protection is provided with textile products, especially with protective clothing.Firefighters are occupational group; most exposed to thermal environment. Therefore, fire-fighters must wear thermal cut-and abrasion-resistant protective clothing, providing very good heat and flame protection. When firefighters exposure in the long term or repeated to high temperatures, protective clothing may cause burn injuries. If the ambient temperature rises to a certain point to ensure thermal equilibrium, sweating of the firefighter is accelerating. However, the firefighter feels good during sweating at a very high temperature, hence he can?t recognized, when he must move away from the fire environment. Wet clothes have greater heat transfer rate than dry clothes. The remaining sweat vapour, it can not be expelled out of the clothes, cause burns.In recent years, with joint works of textile and electronic sciences, thanks to the electronic detection systems as temperature, humidity, ECG, CO2, CO sensors, they are placed in layers of clothing, burns, poisoning, shock etc. diseases that may occur on the body of fire-fighters can be prevented and control the health care.In this study, control and protection of health status for the firefighter was targeted. A smart firefighter jacket was designed, predicting the critical skin temperature and ambient temperature changes; increasing the visibility of firefighter in a smoky environment. For this purpose, sensors and connection components were used; an electronic circuit background was created and following it was integrated to the firefighter jacket.