Muhtelif kaynak yöntemlerinde doğru akımlı kaynakta kutuplamanın kaynak dikiş formuna etkilerinin araştırılması
Investigation of effects of polarity on seam form by DC welding in different welding processes
  1. Tez No: 283533
  2. Yazar: DUYGU DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmanın amacı, muhtelif kaynak yöntemlerinde doğru akımlı kaynakta düz ve ters kutuplamanın kaynak dikiş formuna etkilerinin araştırılmasıdır.Tezin araştırma aşamasında ark fiziği, kaynak makinalarının özellikleri ve kullanım alanları, kaynak dikiş formunu etkileyen ark kaynağı değişkenleri, ark kaynağı yöntemlerinde kutup değişimi ve etkileri, ark kaynağında dalga formu kontrol teknolojisinin kaynak dikiş formuna etkileri incelenmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda doğru akımda düz ve ters kutuplama durumlarının TIG, MIG ve toz altı kaynağında kaynak dikiş formunda nüfuziyete, kaynak dikiş yüksekliğine ve kaynak dikiş genişliğine etkileri bulunmuştur. Kutuplama çeşidinin (düz ya da ters) özellikle nüfuziyet ve dikiş yüksekliği değerlerine oldukça büyük etkisi olduğu görülmüştür. Elde edilen bu değerler kaliteli ve ekonomik bir kaynak dikişi için önemi ortaya çıkmıştır. Kaynak işlemi esnasında kutup değişiminin yanı sıra kaynak akım ve hızı da değişken olarak testlerde kullanılmıştır. Burada kaynak akımı ve hızın diğer değişkenler olarak seçilmesinde en önemli sebep kaynak işleminin ekonomisine etkilerinin göz önüne alınmasıdır.Kutuplama çeşidinin etkileri üzerine yapılan çalışmalar günümüzde yeni teknolojilerin yaratılmasında katkı sağlamıştır. Örneğin günümüzde kullanılan dalga formu kontrol teknolojisinin ortaya çıkmasında bu tip deneysel sonuçlardan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is investigation of effects of straight and reverse polarity on welding seam form by dc welding in different welding processes.In the research stage of this thesis arc physics, properties of welding machines and their areas of usage, arc welding parameters which affects welding seam form, changing of polarity and its effects on arc welding methods, effects of wave form control technology on welding seam in arc welding methods. As a result of research, the effects of straight and reverse polarity condition in TIG, MIG and SMAW on welding seam form to penetration, welding seam height and welding seam width have been investigated. The importance for economic and qualified welding seam has occurred with obtained values. It has been understood that type of polarity (straight or reverse) has a great effect on penetration and welding seam height values. In addition to polarity changes during the welding process, also welding current and welding speed has been used as a parameter in the tests. In this study the main reason of choosing welding current and welding speed as other parameters is based on economics of welding process.The research which has been done related to the effect of polarity type on welding seam form has contributed to be created new technologies. For instance wave form control technology has been occurred with utilizing of these types of experimental studies.