Avrupa Birliği uyum sürecinde liman devleti kontrolü kapsamında Türkiye'nin durum analizi
Analysis of the positioning of Turkey in port state control during the European Union compliance process
  1. Tez No: 283537
  2. Yazar: ÖZGE ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA YERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Hukuk, Marine, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kıyı Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Günümüzde deniz ticaretinin önemli unsurundan biri olan Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) ve Avrupa Birliği(AB) politikaları çerçevesinde Denizcilik ve Liman Devleti Kontrol sistemiyle ilgili standartlar ve şartlar belirlenerek, gemilerin bu şartlara uyumu ile denizel çevrenin deniz ulaşımı sebebiyle kirlenmesinin en aza indirilmesi, güvenli ve emniyetli deniz ulaşımı amaçlanmaktadır.Türkiye'nin AB üyeliği yolundaki hazırlık sürecinde AB denizcilik politikaları ve ilgili müktesebatına uyumu önem arzetmektedir.Türkiyede denizcilikle ilgili hedef ve politikaları belirleyen, gerekli düzenleme ve denetlemeleri yapan kamu otoritesi olan Denizcilik Müsteşarlığı, 2003 yılından günümüze kadar geçen zamanda AB uyum kapsamında uluslararası sözleşmelere taraf olunması, müktesebatın AB müktesebatıyla uyumlaştırılması yönünde çıkarılan kanun ve yönetmelikler ve yaptığı diğer çalışmalar ile Liman Devleti Kontrolüne ilişkin önemli bir ilerleme kaydetmiş olup, uyum için yapılacaklar konusunda da hedeflerini belirlemiş ve çalışmalarına devam etmektedir.Bu çalışmada Avrupa'daki deniz güvenliğine ve liman devleti kontrollerine değinilmiş, Türkiyenin Liman Devleti Kontrolü konusundaki çalışmaları,yaptıkları ve yapmayı hedefledikleri ele alınarak, Türkiyenin Liman Devleti Kontrolü kapsamında mevcut durumu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, within the framework of the policies of International Maritime Organisation(IMO) and European Union, standards and requirements relevant to Shipping and Port State Control, are specified and legislated, in this way it is aimed to the ships complying with these regulations, minimization of the pollution from the ships, safe and secure marine transportation.On the way of EU Memberships, Turkey has to adapt it?s legislation.Undersecretariat of Maritime Affairs, a public authority, which sets the goals about maritime issues, regulates and controls, from 2003 until today with its works aimed to the compliance with the EU makes progress and on this way it will go on it?s works.In this study; it is mentioned maritime safety and port state control at Europe and analized of the positioning of Turkey in Port State Control during the European Union compliance process.