Ultra filtrasyon ile elma suyu eldesi üzerinde bir araştırma
- Tez No: 28354
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN URAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
ABSTRACT Golden Delicious çeşidinden elma suyu eldesine, ultrafiltrasyon ve geleneksel yöntem uygulanmıştır. Ultrafiltrasyontekniği ile elma suyu eldesine sıcak (A) ve soğuk (B) depektinizasyon ve enzim uygulaması yapılmaksızın (C) olmak üzere üç, geleneksel yöntemde ise sıcak (E) ve soğuk (F) depektinizasyon olmak üzere iki yöntem kullanılmıştır. Üretilen elma sulan +4°C ve +20°C de 6 ay süre ile depolanmıştır. Elde edilen örneklerde, titre edilebilir asitlik, pH, tanen, toplam fenolik madde, toplam pektin, nişasta, C vitamini, fruktoz, glukoz, sakkaroz, suda çözünür kurumadde, toplam kurumadde, viskozite, bulanıklık, renk, duyusal ve mikrobiyolojik analizler yapılarak işlem aşamaları ve depolamada herbir yöntemin elma suyu niteliğine etkileri incelenmiştir. Ultrafiltrasyon yöntemi ile üretilen elma sulan, geleneksel yöntemle üretilen elma sularına kıyasla daha berrak olmuşlardır. Enzim uygulaması yapılmaksızın ultrafiltre edilen elma suyu örnekleri (C) sanlık bakımından birinci şurada yer almışlardır. Ultrafiltrasyon yöntemi ile üretilen elma suyu örnekleri (A, B ve C) panelistler tarafından hem lezzet hem de genel kabuledilebilirlik bakımından geleneksel yöntemle üretilen elma suyu örneklerine (E ve F) kıyasla daha çok tercih edilmişlerdir. Elma suyu örneklerinin depolanması sırasında meydana gelen bulanıklığın şiddetinin depolama süresi ve sıcaklığına bağlı olduğu görülmüş, depolama süresi ve sıcaklığı arttıkça bulanıklığın şiddeti artmıştır. Depolama sırasında, enzim uygulanması yapılmaksızın ultrafiltre edilen elma suyu örnekleri (C) berraklık açısından en stabil örnekler olup, depolanmanın 6. ayında bile ilk berraklıklarım korumuşlardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ultrafiltration and traditional methods were applied to produce apple juice from 'Golden Delicious' type. For processing of apple juice with ultrafiltration method, three pretreatments, namely hot depectinization (A), cold depectinization (B) and without enzyme application, with traditional methods, two pretreatments, namely hot (E) and cold (F) depectinization were applied, Processed apple juices were stored at 4 C and 20 C for 6 months. The effects of the methods to the quality of apple juice after each processing steps and during storage were observed by controlling the changes in titrable acidity, pH, tannin, total phenolic compounds, total pectin, vitamin C, fructose, glucose, sucrose, starch, soluble solid contents, total solid contents, viscosity, turbidity, colour, organoleptic properties and microbial states of samples. The clarity of ultraffltrated juices was better than the juices processed by traditional methods. Ultrafiltrated samples without enzyme application were in the first rank according to yellowness. The apple juice samples processed by ultrafiltration method compared to the samples processed by traditional method were prefered by the panellists according to the flavour and the general acceptibilty. The extent of the turbidity of samples during storage was related to the storage period and the temperature and it increased with the increasing of both. During storage, the ultrafiltrated apple juice samples with no enzyme application were the most stable samples according to turbidity. These samples protected their original tubidities even at the end of the storage for six months.