Numerical study of heat transfer performance on the air side of evaporator for split air conditioning systems
Split iklimlendirme sistemlerindeki ısı değiştirgecinin hava tarafındaki ısı transferi performansının sayısal incelemesi
- Tez No: 283540
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK KUMLUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı, değişen iklim şartları ile birlikte her geçen gün işyerleri ve evlerde kullanımı artan split klimaların iç ünitesi içindeki evaporatorün ısı transferi performansının, akış karakteristiğinin etkisi de dahil edilerek nümerik olarak araştırılmasıdır. Bu amaçla iç ünite, Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği ve Isı Transferi (HADIT) yöntemi kullanılarak modellenmiş ve analizler gerçekleştirilmiştir. Sayısal çalışmanın sonuçları, üretici firma tarafından yapılan deneysel ölçümler ile karşılaştırılmıştır. Böylece, pahalı ve uzun zaman alan deneysel testler olmaksızın sıcaklık, hız dağılımları ve ısı transferi performansını belirlemek mümkün kılınmıştır. Bu çalışmanın başarısı, split klima iç ünitesi içerisindeki ısı değiştirgeci performansını, ısı transferi ve akışı birarada çözümleyerek hesaplamamıza olanak sağlayan nümerik yöntemi geliştirmiş olmaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the evaporator?s heat transfer performance with air flow characteristics in split air conditioners' indoor unit, which have an increasing number of usage in houses and workplaces due to climatic changes, numerically. Thus, indoor unit is modeled using Computational Fluid Dynamics and Heat Transfer (CFDHT) method and analyses were made. Results of the numerical study are compared with the measurements made by the producer company. So, it was possible to determine the temperature and velocity distributions and heat transfer performance without experimental tests which are expensive and take long time. The success of this study is to develop a numerical method to analyze split air conditioner indoor unit heat exchanger performance with heat transfer and air flow together.