İzmir Karşıyaka-Üçkuyular Köprü Projesi'nin nüfus dağılımı üzerindeki olası etkilerinin Hansen modeli ile incelenmesi
Assesing the probable effects of Izmir Karşiyaka-Uckuyular Bridge Project ion population distribution using Hansen model
- Tez No: 283539
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL MERT ÇUBUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
İzmir'de yaşanan ulaşım problemlerini çözmek üzere farklı kesimlerce, faklı zamanlarda Karşıyaka?Üçkuyular arası köprü projesi önerilmiştir. Söz konusu köprü önerisi farklı zamanlarda ve farklı platformlarda çok kez dile getirilmiş olmasına karşın, önerinin kentsel makroform üzerindeki olası etkisi ampirik olarak hiç araştırılmamıştır. Bu çalışmanın amacı bu projenin gerçekleşmesi halinde kentsel nüfus dağılımına etkilerinin sayısal temelli Hansen modeli ile belirlenmesidir. Çalışmada öncelikle projeye ilişkin tartışmalara yer almış, ikinci bölümde projenin teknik olarak yapılabilir olup olmadığı tartışılmış, üçüncü bölümde Hansen Modeline ilişkin bilgiler, dördüncü bölümde veriler ile modelin kalibrasyonu ve projeksiyon, son bölümde ise sonuç ve değerlendirmeler yer almıştır. Model 1990 ve 2000 yılı verileri kullanılarak elde edilen 2007 yılı tahminleri ile kalibre edilmiştir. Kalibrasyon sonucunda mesafe etki parametresi 1,75 olarak tahmin edilmiş ve 2010 yılı verileri 2030 yılına ait projeksiyon yapılmıştır. Modelin uygulanması iki farklı senaryo ile uygulanmıştır. İlk senaryoda mevcut ulaşım aksının devamı ettiği, ikinci senaryoda ise köprünün ulaşım sistemine eklenmiş olduğu varsayılmıştır. İki senaryo ile elde edilen sonuçların farkı ile Karşıyaka?Üçkuyular arası köprü projesinin kentsel nüfus dağılımına olası etkisi ortaya konmaya çalışılmıştır. Model sonuçları incelendiğinde köprünün yapılması durumunda Bornova, Güzelbahçe ilçelerinde nüfus artışının mevcut ulaşım aksının devam etmesi durumuna göre daha fazla olduğu; Buca, Çiğli, Gaziemir ilçelerinde ise nüfus artışının daha düşük olduğu tahmin edilmektedir
Özet (Çeviri)
Karsiyaka-Uckuyular Bridge Project has been suggested to solve Izmir?s transportation problems since the 1990s. However, there has been no empirical study conducted to assess its probable effects on urban population distribution. This study aims to assess these probable effects on urban population distribution using the Hansen Model. The first chapter of the study includes a background of the project summarizing the discussions about the project on the published media. The applicability of Karsiyaka-Uckuyular Bridge Project is also briefly discussed with reference to the applications worldwide. The second chapter explains the Hansen Model and its applications in the literature. The third chapter presents data sources manipulation and descriptive statistics. The next chapter includes calibration of the model and projections, and presents the results. The final chapter concludes the study. Data for İzmir metropolitan area pertaining to 1990 and 2010 are used to calibrate the single parameter in the model, the distance effect parameter. The distance effect parameter is estimated as 1.75. Distribution of urban population is estimated under two scenarios, with and without the Karsiyaka-Uckuyular Bridge. The presence of the bridge alters the distance matrix in the model. The two set of results from the two scenarios are compared. The model results show that the urban population increase in Bornova and Güzelbahce?s will be higher with the bridge scenario compared to the case with no the bridge scenario. The results are vice verse for Buca, Çiğli and Gaziemir.