Saniter seramik sektöründe kullanılan refrakter malzemelerin geliştirilmesi
Development of refractory materials used in sanitaryware industry
- Tez No: 283546
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. AKIN ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Seramik Mühendisliği, Metallurgical Engineering, Ceramic Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez çalışmasında, seramik sağlık gereçleri üretiminde, fırın arabalarında yer alan kordiyerit refrakter malzemeler kullanılmıştır. Kullanım süresi dolmuş kordiyerit refrakterler kırılıp fraksiyonlarına ayrılarak karışımda %68,5 oranında kullanılmıştır. Günümüzde, refrakter malzeme üretiminde kullanım oranı %15-20 arasındadır. Oluşturulan karışım sinterlenme sonrası bu sektörde kullanılan kordiyerit refrakter malzemelerin mekanik ve fiziksel özellikleriyle karşılaştırılmıştır.Oluşturulacak karışımın hammaddeleri, yüzdeleri ve tane fraksiyonları belirlenmiştir. Kullanılan hammaddelerin XRF, XRD ve tane dağılım analizleri yapılmıştır. Farklı pres basıncında şekillendirilen örneklerle fırın eğrisi çalışması yapılmıştır.Elde edilen nihai ürünlerin mekanik ve fiziksel özellikleri karakterize edilmiştir. Sonuçlara göre ısıtma rejimiyle optimizasyon yapılmıştır ve K2-b nihai ürünü referans değerlere en yakın olandır. Oluşturulan karışımların sinterlenmesi sonrası her bir nihai ürünün XRD ve SEM analizleri incelenmiştir.En iyi sonuca ulaştığımız K2-b nihai ürününe eğme mukavemeti ve termal şok dayanımı testleri yapılmıştır. Eğme mukavemeti değeri 12 MPa ' dır ve termal şok dayanımı testi olumludur.
Özet (Çeviri)
In this study, refractory materials which take place in kiln cars in sanitaryware production, were used. Cordierite refractories which were expired, were broken and seperated fractions. They were used 68,5 % in the mixture. They are currently used 15-20% in production of refractory materials. Mixture was formed and sintered, then compared to mechanical and physical properties of cordierite refractories which are used in this sector.The percentages and the fractions of the raw materials composed in the system, were determined. XRF, XRD and particle size distribution analysis of raw materials were performed. The samples which were pressed in different pressure were fired in different firing cycles.Mechanical and physical properties of conclusive products were characterized. According to results, optimization was done by firing cycle and K2-b conclusive product was the closest to reference. After sintering mixtures, XRD and SEM analysis of whole products were done.Bending strength and thermal shock resistance tests of K2-b conclusive product were done. The bending strength value of K2-b was 12 MPa and thermal shock resistance test of K2-b was positive.