A geotechnical earthquake engineering investigation for soils of southern coast of Izmir Bay
İzmir Körfezi güney kıyısı zeminleri için bir geoteknik deprem mühendisliği araştırması
  1. Tez No: 283545
  2. Yazar: BÜLENT HALİS BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF ŞENGÜN KAYALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma kapsamında, geoteknik deprem mühendisliği açısından, İzmir körfezinin güney kıyısın dinamik zemin davranışlarının araştırılması amaçlanmıştır. İzmir Fayı, İzmir şehir için en önemli deprem kaynağı olmuştur. Bu yüzden, RADIUS projesi kapsamında, 1999 yılında bir proje geliştirilmiştir. Bu proje, İzmir için İzmir fayının oluşturabileceği M=6,5 büyüklüğünde bir deprem senaryosunu içermektedir. Bu nedenle, 1977 İzmir (M = 5,3), 2003 Urla (M = 5,6) ve 2005 Urla (M = 5,9) depremine ait ivme kayıtlarının yanı sıra, İzmir Senaryo Depremi (M = 6,5) için de bu kayıtlar modifiye edilerek hesaplamalarda kullanılmıştır.Geoteknik veritabanı, araştırma alanı için daha önceden yapılmış olan çeşitli geoteknik raporlar kullanılarak kurulmuştur.Çalışmada, tek boyutlu dinamik zemin tepki analiz yöntemi kullanılmıştır. Eşdeğer doğrusal model, EERA bilgisayar programı (Bardet ve diğ., 2000) yardımıyla oluşturulmuş ve 1977 İzmir Depremi (M = 5,3) 2003 Urla Depremi (M = 5,6), 2005 Urla Depremi (M = 5,9) ve senaryoları için zemin tepki analizleri yapılmıştır .Sıvılaşma analizleri, SPT-N değerlere bağlı olarak her sondaj ve derinlik için ayrı ayrı yapılmıştır. Bölgenin sıvılaşma riski 15 metre derinliğe kadar iki farklı yöntem kullanılarak hesaplanmıştır. Analizler, üç farklı deprem ve üç senaryo deprem için yapılmıştır. Sıvılaşma analizlerinde, dinamik zemin tepki analizlerinden elde edilen“PGA”değeri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study it is aimed to investigate the dynamic behavior of soils of south coast of İzmir Bay in terms of Geotechnical Earthquake Engineering. İzmir Fault has been the most critical earthquake source for İzmir city. Thus, a project was evaluated by RADIUS team at 1999. This project includes an earthquake scenario which is due to İzmir fault. However, both the unique acceleration records which belongs to the 1977 İzmir Earthquake (M=5.3), 2003 Urla Earthquake (M=5.6) and 2005 Urla Earthquake (M=5.9), and İzmir Scenario Earthquake (M=6.5) that has been modified for İzmir Scenario Earthquake from the unique acceleration records have been used in computations.The geotechnical database has been established using various geotechnical reports that have been prepared on the investigation area.In the study, one dimensional site response analyses method has been used. The equivalent linear model and dynamic site response analyses have been performed by using the EERA computer program (Bardet et al., 2000) on 1977 Izmir Earthquake (M=5.3) 2003 Urla Earthquake (M=5.6), 2005 Urla Earthquake (M=5.9) and its scenario earthquakes.The liquefaction analyses based on the SPT-N values are made for each boring locations separately. The liquefaction risk computations of the study area are made by two different methods within upper 15 meter depth. The analyses are done for three different earthquakes and three scenario earthquakes. In the liquefaction analyses, the ?PGA? values are obtained from the site response analyses.