Arıtma çamurlarının topraklaştırma yöntemi ile yeniden kullanımı ve Sivas örneği
Reuse of waste sludge through soilification technic and the sample case for Sivas
  1. Tez No: 302657
  2. Yazar: SAYİTER YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DEĞİRMENCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışma kapsamında; arıtma çamurlarının topraklaştırılması yöntemiyle gübre, suni toprak ve toprak iyileştirici malzemeler elde edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada kullanılacak tüm girdi malzemeler ve hesaplamalar Sivas kenti dikkate alınarak yapılmış olup, Sivas atıksu arıtma tesisinden çıkan arıtma çamuru kullanılmıştır.Öncelikle her bir ürün için kullanılacak olan arıtma çamuru, yaprak, çim, ağaç dalı, kum tutucu ünitesinden çıkan organik atık, kum tutucu ünitesinden çıkan inorganik atık ve kentin muhtelif yerlerinden alınan toprak numunelerinin fraksiyon analizleri yapılmıştır. Bu analizlere göre oluşturulacak her bir ürün için girdi malzemelerinin karışım oranları ayrı ayrı belirlenmiştir. Belirlenen oranlarda karışımlar hazırlanarak yığınlar oluşturulmuştur. Oluşturulan bu yığınlarda düzenli olarak sıcaklık, oksijen, karbondioksit, metan, hidrojen sülfür ve nem parametreleri ölçüldür. Ayrıca her yığın belirli periyotlarda harmanlanarak karıştırılmıştır. Yaklaşık altı aylık ölçüm periyodundan sonra oluşan son ürünlerin tekrar analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre istenilen ürünlerden gübre, suni toprak ve toprak iyileştirici ürünlerinin oluştuğu sonucuna varılmıştır.Yapılan bu çalışmanın pratikte uygulanması durumunda gerekli olacak alan hesabı ile birlikte tesisin kurulması için gerekli olan makine, ekipmanlar ve tesisin ilk yatırım maliyetleri hesaplanmıştır. Ayrıca farklı hacimlerde ürün oluşturma alternatiflerine göre tesis işletme maliyetleri de hesaplanmıştır. Bu hesaplamalara göre oluşturulacak olan ürünlerin her birinin ton başına maliyetleri belirlenmiştir.Bu çalışmaya göre, arıtma çamurlarından topraklaştırma yöntemi ile ürün elde edilmesi, arıtma çamurunun uygun bir bertaraf yöntemi olarak değerlendirilebileceği gibi, oluşan son ürünlerin ekonomik değeri olan ve kullanım alanı bulunabilen ürünler olması nedeniyle de oldukça önemli bir alternatif çamur bertaraf yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Fertilizer , induced soil and ingredients for soil amendment have been tried to be obtained by means of soilification technic within the scope of this phd dissertation. All the input materials and calculations to be used within the scope of this phd dissertation have been carried out by taking into account of the city Sivas , treated sludge effluent of Sivas waste water treatment plant has been used.First of all, fraction analysis of the treated sludge to be used for each product, leaves, lawn, branches, organic waste effluents from the grit trap unit, organic waste effluents from the grit trap unit and the soil samples taken from the various places of the city Sivas have been carried out. Recipes of input materials for each product to be formed in accordance with these analyses have all been one by one established. Windrows have been formed by preparing the mixtures in determinated ratios. Temperatures, oxygen, carbon di oxide, methane, hydrogen sulphide and moisture parameters have been regularly measured in these windrows formed. Besides, blending mix has been carried out for each windrow within certain period of times. Final products which were formed after approximately six months have been reanalysed. It has been deduced that soil amendment products , induced soil and fertilizers from the pruducts desired by us in accordance with the analysis conclusions had been formed.Calculations for the required land area in case this phd dissertation study is applicated in practice together with the machines, equipments and initial investment cost of the facility have been carried out. Besides , facility operation costs according to the alternatives forming diffrent volumes of products have also been calculated. Costs per ton of each product to be formed in accordance with these calculations have been established.In line with the conclusion of this phd dissertation , it can be deduced that obtaining of products from waste sludges through soilification technic could be assessed not only as a an appropriate disposal technic for the treated sludge but also it could be concluded as a fairly significant sludge disposal technic when its having an economic value in terms of the final products regarding the available area of their usage is taken into account.