Atomizasyon yöntemiyle toz metal üretimi ve tozların karakterizasyonu
Production of metallic powders by atomization and characterization of the powders
- Tez No: 283554
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM ÖNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, metal tozu üretim yöntemlerinden atomizasyon yöntemleri araştırılmış, gaz ve su atomize yöntemleri incelenmiştir. Gaz atomizasyon yöntemi metal tozu üretiminde kullanılan tekniklerden biridir. Bu yöntemle metal tozu üretiminde nozul, gaz jetinin akışını kontrol ederek, istenilen özelliklerde tozun üretilmesini sağlar. Nozullar, serbest düşmeli ve yakından eşlemeli olmak üzere iki tip olarak tasarlanmaktadır. Gaz atomizasyon yöntemi ile metal tozu üretiminde nozul tipi toz boyutu ve dağılımını ve tozların şeklini birinci derecede etkilediği için son derece önemlidir. Su atomizasyon yönteminde su basıncı ve su jetlerinin geometrisi toz boyut ve şeklinde oldukça önemlidir. Altı tip su jeti modeli bulunmaktadır. Her iki yöntemde de bu parametrelerin etkisi toz karakterizasyon yöntemleriyle gözlemlenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, Atomization ,which is a technique of produce metal powders,is searched, gas and water atomization are investigated. Gas atomization is one of the techniques used in metal powder production. In this technique, nozzle produces the metal powder with desired features by controlling the gas flow. Nozzles are, generally designed in two types: free fall and closed couple. On the metal powder production by gas atomization, nozzle type is very important because of effecting the particle size, distribution and shape.In water atomization, water pressure and water jet geometry are very important for powder?s shape and size.There are six water jet models.In both of these techniques ,effects of these parameters are observed with techniques of metal powder characterization.