Energy efficient algorithms
Enerji tasarruflu algoritmalar
  1. Tez No: 283555
  2. Yazar: CANAN BEŞEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN DALKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Günümüzde güç kısıtları olan çeşitli sistemler kullanılmaktadır. Bu sistemlerde gücü korumak için yapılabilecek çalışmalar önemlidir. Bir sistemdeki enerji tüketimi çeşitli donanım değişiklikleriyle azaltılabilir ancak sistemler üzerinde çalışan uygulama yazılımları da enerji tüketiminde önemli bir rol oynar. Bu çalışmada, performans ve enerji tasarrufu için uygulanabilecek çeşitli yazılım teknikleri üzerine çalışıldı. Çalışma içersinde özellikle C# dili kullanılarak yazılmış bir programın belirli bir girdiyle çalıştırılması sırasında işlemcinin çalışma zamanını ve enerji tüketimini azaltmak için kullanılabilecek strateji ve tipler araştırılır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, a variety of systems are used which have power supply constraints. It is important that all design efforts are made to conserve power in those systems. Energy consumption in a system can be reduced with hardware changes but application software running on the system has a key role in energy consumption too. In this thesis, the impact of various software implementation techniques on performance and energy saving is studied. It looks for strategies and types to decrease the execution time and the energy consumed by a given processor core when executing a program especially written in the C# language running on given input.