Gaz atomizasyon yöntemiyle AM60 tozu üretimi ve karakterizasyonu
AM60 powder production and characterization by gas atomization method
  1. Tez No: 537982
  2. Yazar: TAYFUN ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BOZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmanın amacı, gaz atomizasyon yöntemiyle AM60 alaşım tozu üretimi ve karakterizasyonu işlemlerinin deneysel olarak araştırılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda öncelikle Karabük Üniversitesi Teknoloji Fakültesi İmalat Mühendisliği Bölümünde gaz atomizasyon ünitesi tasarımı ve imalatı yapılmıştır. Kurulan bu gaz atomizasyonu ünitesinde, toz metalürjisi ile üretim yöntemlerinden biri olan gaz atomizasyon yöntemi ile magnezyum alaşımları sınıfından AM60 tozunun üretilebilirliği araştırılmıştır. Üretilebilirlik parametreleri olarak AM60 alaşımına benzerlik gösteren malzemelerin üretiminde kullanılan parametreler ve literatür göz önünde bulundurulmuştur. Gaz atomizasyonu yönteminde metal tozu üretiminde istenilen özelliklerde tozun üretilebilmesi için nozul çapı, gaz basıncı ve sıcaklık gibi parametreler kontrol edilmek zorundadır. Nozul çapı, gaz basıncı ve sıcaklık, toz boyutunu ve tozların şeklini etkilediği için son derece önemlidir. Deneysel çalışmalar 3 farklı sıcaklık (770-795-820 oC), 4 farklı nozul çapı (2-3-4-5 mm) ve 4 farklı gaz basıncı (5-15-25-35 bar) uygulanarak yapılmıştır. Ergimiş metalin atomizasyon işleminde ve koruyucu gaz atmosferi oluşturulması işlemlerinde argon gazı tercih edilmiştir. Üretilen AM60 tozlarının şeklini belirleyebilmek için taramalı elektron mikroskobu (SEM), üretilen tozların iç yapılarında oluşan fazları ve bu fazların yüzde oranlarını belirleyebilmek için XRD, XRF ve SEM-EDX analizi, toz boyut analizi için ise lazer ölçüm cihazı kullanılmıştır. Üretilen tozların mekanik özelliklerini belirleyebilmek için sertlik testleri ve 3 nokta eğme testleri yapılmıştır. Üretilen tozlar 4 farklı presleme basınçlarında (300, 400, 500 ve 600 MPa) preslenerek kütle haline getirilmiştir. Kütle haline getirilen tozların en iyi sinterlenebilirlik değerlerini belirleyebilmek için TGA-DTA analizleri yapılmış ve 3 farklı sıcaklıkta (500-550-600 °C) sinterleme işlemi gerçekleştirilmiştir. Tozların presleme ve sinterleme işlemleri sonrasında yoğunluk ölçümleri yapılmıştır. Deneysel çalışmaların sonucu olarak, gaz basıncının artması ve nozul çapının küçülmesi ile toz boyutunun küçüldüğü ve toz şeklinin ligament ve karmaşık şekilden, damlamsı ve küresele doğru değiştiği tespit edilmiştir. Sıcaklığın toz boyutunda ve şeklinde önemli bir etkisinin olmadığı görülmüştür. Anahtar Sözcükler : Gaz atomizasyon, AM60 alaşımı, magnezyum, toz metalürjisi
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate AM60 alloy powder production and characterization processes experimentally by gas atomization method. For this purpose, firstly, the design and production of gas atomization unit were done at Karabük University Faculty of Technology Department of Manufacturing Engineering. In this gas atomization unit, the manufacturability of AM60 powder from magnesium alloys was investigated by gas atomization method which is one of the production methods by powder metallurgy. The parameters and the literature used in the production of materials similar to the AM60 alloy are taken into account as producibility parameters. In the gas atomization method parameters such as nozzle diameter, gas pressure and temperature must be controlled in order to produce the desired properties in metal powder production. The diameter of the nozzle is crucial because it affects the gas pressure and temperature, the size of the powder and the shape of the powders.Experimental studies were carried out using 3 different temperatures (770-795-820 oC), 4 different nozzle diameters (2-3-4-5 mm) and 4 different gas pressures (5-15-25-35 bar). In the process of atomization of molten metal and in the process of forming protective gas atmosphere, argon gas is preferred. Scanning electron microscopy (SEM) was used to determine the shape of the AM60 powders produced, XRD, XRF and SEM-EDX analyzes were used to determine the phases in the internals of the produced powders and percentages of these phases, and laser measurement devices were used for powder size analysis hardness tests and treepoint bending tests were performed to determine the mechanical properties of the produced powders. The powders produced were pressed into masses at 4 different pressing pressures (300, 400, 500 and 600 MPa). TGA-DTA analyzes were performed to determine the best sinterability values of the bulked powders and sintering process was performed at 3 different temperatures (500-550-600 ° C). Density measurements were made after pressing and sintering of the powders. As a result of the experimental studies, it was found that the powder size decreased with the increase of the gas pressure and the nozzle diameter, and the powder shape changed to the dripping and the spherical in the ligament and complex form. It has been observed that the temperature has no significant effect on the powder size and shape. Key Word : Gas atomization, AM60 alloy, magnesium, powder metallurgy