Taşıyıcı hafif betonun mekanik özelliklerinin incelenmesi
An investigation on mechanical properties of structural lightweight concrete
  1. Tez No: 283570
  2. Yazar: TÜRKER DİKİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK TÜRKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yapı Malzemesi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma kapsamında pomza agregası ve değişik oranlarda mineral katkı kullanılarak üç ayrı tip taşıyıcı hafif beton üretilmiştir. Üretilen taşıyıcı hafif betonlar, değişik yaş (7, 28 ve 56) ve değişik kür koşullarında ( su kürü ve buhar kürü) kuru yüzey doygun ve etüv kurusu halinde mekanik deneylere tabi tutulmuştur. Mekanik deneyler olarak basınç dayanımı, eğilmede çekme dayanımı, yarmada çekme dayanımı, elastisite modülü ve gerilme-birim şekil değiştirme ilişkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The three types of structural lightweight concrete incorporating pumice aggregate and mineral additives were produced within the scope of thesis. The concretes were subjected to mechanical test under the different ages (7, 28 and 56) and different curing conditions (water curing and steam curing) in the form of saturated surface dry and oven dry. Compressive strength, flexural tensile strength, splitting tensile strength, modulus of elasticity and stress-strain relationship were determined for three types of lightweight concrete.