Dynamic analysis of composite laminated plates
Tabakalı kompozit plakaların dinamik analizi
- Tez No: 283571
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİNNUR GÖREN KIRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tez, delaminasyona uğramış tabakalı kompozit plakaların dinamik cevaplarının sonlu eleman analizlerini ortaya koymaktadır. Tabakalı kompozit plakaların harmonik yanıtları ile birlikte doğal frekanslarını ve ilgili mod şekillerini hesaplamak için ANSYS yazılımı kullanılarak parametrik girdi dosyaları geliştirilmiştir. Ankastre-serbest ve ankastre-kayar mesnetli tabakalı kompozit plakalarda delaminasyon genişliğinin ve konumunun doğal frekansa etkisi ve dairesel boşluk etrafında dairesel şerit delaminasyonuna sahip ankastre-serbest mesnetli tabakalı bir kompozit plakanın harmonik yanıtı incelenmiştir. Literatürdeki sonuçlarla yapılan karşılaştırmalar bu çalışmanın geçerliliğini doğrulamaktadır. Sonuç olarak, delaminasyon varlığında doğal frekansın azaldığı ve azalma derecesinin delaminasyon genişliğine ve konumuna bağlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis reports the finite element analysis of dynamic responses of laminated composite plates, which are subjected to delamination. Parametric input files are developed by using ANSYS software in order to determine the natural frequencies and associated mode shapes with the harmonic responses of the laminated composite plates. Effects of delamination width and location on the natural frequency of both clamped-free and clamped-pinned laminated composite plates and harmonic response of a clamped-free laminated composite plate, which have a circular strip delamination around a circular hole delamination, are investigated. Comparisons with the results in literature verify the validity of the present study. As a result, it is seen that the natural frequency decreases in the existence of the delamination and the decreasing level depends on the width and location of the delamination.