Akhisar-Saruhanlı arasındaki karbonatların mermer potansiyeli
Marble potential of carbonates between Akhisar-Saruhanli
  1. Tez No: 283573
  2. Yazar: MERAL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEJAT KUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez konusu kapsamında, son yıllarda önem kazanan ve birçok yeni mermer ocağının açıldığı, Manisa' nın kuzeyindeki karbonatlar, mermer üretimi açısından ele alınmıştır. Akhisar-Saruhanlı arasında bulunan bu bölgede, oniki adet mermer ocağı çalışılmıştır. Bu ocaklardan mermer örnekleri alınmış ve bu örnekler mikro ve makro boyutta incelenmiştir.Örneklerin alındığı mermer ocaklarının GPS ile koordinatları belirlenmiş, 1/25.000 ölçekli haritada yerleri işaretlenmiştir. Örneklerden yapılan ince kesitler, polarizan mikroskopta incelenmiş ve karbonatların sınıflaması esaslarına göre adlandırılmıştır. Örneklerin içerdikleri fosiller ışığında bu mermerlerin yaş verilmeye çalışılmış, incelemeler sonucu elde edilen veriler ve aynı bölgeyi içine alan diğer çalışma, tez ve projeler ışığında formasyonların devamlılığı haritaya işlenmiştir.Bu tez kapsamında inceleme alanındaki sınır çizgisinin batısında kalan bölgedeki mermer ocaklarından çıkarılan kireçtaşları kırmızımsı kahverengi renkli, mikro ve makro boyutta fosiller içeren kireçtaşlarıdır. Sınır çizgisinin doğusunda kalan bölgedeki mermerler ise bej-açık bej, koyu-açık gri renkli, fosil içeren kireçtaşlarıdır. Yeni mermer ocaklarının aranmasında, amaçlanan renge göre, kırmızımsı kahverengi renkli mermerler için sınır çizgisinin batısında, bej ve gri renkli mermerler için ise bu çizginin doğusunda çalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
In the comprise of this thesis, twelve marble quarries which contains the carbonates located in northern part of Manisa and which have been very important in recent years, were analyzed in the point of view of marble producing. Many new marble quarries are being opened nowadays. The quarries are located between Akhisar and Saruhanlı (Western Turkey, Manisa). Samples were taken from the quarries and searched in micro and macro dimension.Coordinates of marble quarries were measured with GPS and signed on 1/25000 geological map.Thin sections were made from the samples and investigated under polarized microscope. Also these samples were classified according to the principles of ?Carbonate Classification System?. Fossils which samples include, ages of the marble quarries were determined.In the end of these studies, analysis, investigations and searches of other thesis and projects about this area, continuity of the formations were determined in the studying area. Also the formations signed on the geological map.