Tarımsal üreticilerin yatırım kararları üzerine bir araştırma: Manisa ili örneği
A research on investment decisions of agricultural producers: The case of Manisa province
- Tez No: 699207
- Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH IŞIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım Politikası ve Yayım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Araştırmanın temel amacı tarımsal üreticilerin yatırım kararlarında etkili olan etmenlerin ortaya konulmasıdır. Bu amaçla çalışma kapsamında Manisa ili Alaşehir, Akhisar, Salihli ve Saruhanlı ilçelerinde 172 tarımsal üretici ile yüz yüze anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, belirli bir dönemde tarımsal yatırım yapan ve yapmayan üreticilerin sosyoekonomik özellikleri karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Çalışmada, üreticilerin tarımda sabit sermaye yatırımı yapma amaçlarının önem düzeylerinin belirlenmesinde faktör analizi ile bu analizden elde edilen faktör skorları kullanılarak üreticiler arasındaki heterojenliği belirlemek amacıyla kümeleme analizinden yararlanılmıştır. Üreticilerin tarımsal yatırım kararlarında etkili olduğu tahmin edilen sosyo ekonomik faktörlerin tespiti amacıyla lojistik regresyon analizi kullanılmıştır. Faktör analizi sonucunda tarımsal geliri arttırma, tarımı gelecek kuşaklara aktarma ve tarımsal faaliyetleri çeşitlendirme olmak üzere üç faktör tespit edilmiştir. Tarımsal yatırım amaçlarına göre araştırma alanındaki üreticilerin üç farklı gruba ayrıldıkları belirlenmiştir. Logit model sonuçlarına göre, tarımsal yatırım yapma olasılığı ile üreticinin yaşı arasında negatif yönlü, tarım işletmesini sürdürecek bir halefin varlığı, tarım işletmesinin toplam arazi varlığı ve beyana esas tarımsal geliri ile mazot ve gübre desteğinden faydalanma durumu değişkenleri ile pozitif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the research is to reveal the factors that affect the investment decisions of agricultural producers. For this purpose, face to face surveys were conducted with 172 agricultural producers in Alaşehir, Akhisar, Salihli and Saruhanlı districts of Manisa province. In the study, the socioeconomic characteristics of the producers who made agricultural investments and did not invest in a certain period were analyzed comparatively. In the study, factor analysis and cluster analysis were used to determine the heterogeneity between producers by using factor scores obtained from this analysis in determining the importance levels of the producers' aims to make fixed capital investment in agriculture. Logistic regression analysis was used to determine the socio-economic factors predicted to be effective in the agricultural investment decisions of the producers. As a result of the factor analysis, three factors were determined: increasing agricultural income, transferring agriculture to future generations and diversifying agricultural activities. It has been determined that the producers in the research area are divided into three different groups according to the agricultural investment purposes. According to the logit model results, it has been determined that there is a negative relationship between the agricultural investment possibility and the age of the producer, and a positive relationship with the existence of a successor to continue the agricultural enterprise, the total land assets of the agricultural enterprise, the agricultural income based on the declaration and benefiting from fuel and fertilizer support.