Mevcut binaların güçlendirme maliyetlerine etki eden parametreler
The parameters affecting stengthening costs of existing building
- Tez No: 283587
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bilindiği üzere son yıllarda meydana gelen depremlerden sonra ülkemizdeki yapıların yetersiz deprem etkisine göre tasarlandığı ve oldukça zayıf işçilik ile düşük mukavemetli ve kontrolsüz malzeme kullanılarak inşa edildiğinden, bu yapıların güçlendirilmesi ihtiyacı had safhaya ulaşmıştır.Bu çalışmada, bina güçlendirme maliyetlerine etki eden parametreler incelenmiş ve güçlendirme yapmadan güçlendirmenin maliyetli olup olmayacağını eldeki birkaç veri ile tahmin etmeye yönelik bir sistemin altyapının kurulması amaçlanmıştır. Bunun için öncelikle daha önce güçlendirme ile ilgili literatür taranmıştır. Mevcut binaların deprem performansını olumuz yönde etkileyen faktörler yani yapıların güçlendirilmesi ihtiyacını doğuran sebepler, deprem performans belirleme yöntemleri ve mevcut binaların güçlendirme maliyetine etki eden parametreler ve bunların tesir nispetleri çoklu lineer regresyon yöntemi SPSS 15 paket programı ile incelenmiştir. Analize giren parametrelerden bina yapım yılı, deprem bölgesi (etkin yer ivmesi katsayısı), mevcut beton dayanımı, temel tipi ile toplam kat adedinin m2 başına güçlendirme birim maliyetini tahmin etmede kullanılabilecek parametreler olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Following the earthquakes in recent years, the reinforced concrete buildings in Turkey were designed insufficiently for the effects of earthquake and these buildings have been built by weak labour and low strength materials in uncontrolled manner. For these reasons, the need of retrofit reached to a maximum level.In this study, it is aimed to establish the basis of a system with which one can easily estimate the cost of retrofit of a reinforced concrete building. In order to achieve this goal, the previous related studies have been searched. Then, the factors that affect negatively the earthquake performance of existing reinforced concrete buildings, namely the reasons that create the need of strengthening the buildings, the methods of determining the earthquake performance of existing reinforced concrete buildings, the parameters affecting the cost of strengthening the reinforced concrete buildings and their relative shares in the cost are studied by multi variate linear regression analysis with the help of a statistical package program, SPSS 15.In this study it is observed that he parameters of seismic zone, the age of the building, (effective ground acceleration coefficient), and strength of existing concrete, footing type and total number of storey may be used in order to estimate the unit cost of retrofit.