Facility layout using weighted association rule-based data mining algorithms: Evaluation with simulation
Ağırlıklı ilişkilendirme kurallarına dayalı veri madenciliği algoritmalarını kullanarak tesis yerleşimi: Simülasyon ile analiz
- Tez No: 283598
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN SELİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu tezde tesis yerleşimi problemi ele alınmıştır. Malzeme taşıma maliyetlerine olan direkt etkisi nedeniyle tesis yerleşiminin üretim sisteminin verimliliği ve etkinliği üzerinde önemli etkileri vardır. Bu tezin amacı, tesis yerleşim probleminin çözümüne yönelik olarak ağırlıklı ilişkilendirme kuralları tabanlı yeni veri madenciliği yaklaşımları önermektir. Klasik ilişkilendirme kuralı tabanlı yaklaşımlar her ürünün önem düzeyinin aynı olduğu varsayımına dayanmaktadır. Ağırlıklı ilişkilendirme kurallarında ise her ürünün kullanıcı tarafından tanımlanmış kriterlere göre belirlenen önem düzeyini ifade eden bir ağırlık değeri vardır.Bu çalışmada MINWAL(O), MINWAL(W), WARM ve BWARM adlı farklı ağırlıklı ilişkilendirme kuralları tesis yerleşimi problemine uygulanmıştır. Gerçek hayattaki ihtiyaçları dikkate alarak, ağırlıklandırma kriterleri olarak ?ürün talebi?, ?ürün aktarma faktörü? ve ?ürün aktarma ekipmanın etkinliği? kullanılmıştır. Böylece, bu çalışma bu üç anahtar yerleşim faktörünü birlikte dikkate alması yönüyle daha önceki ilgili çalışmalardan farklılaşmaktadır. Ayrıca bu çalışma, ağırlıklı ilişkilendirme kuralları tabanlı veri madenciliği yaklaşımlarını tesis yerleşim problemine uygulayan ilk çalışmadır. Çalışmada geliştirilen yaklaşımların uygulanabilirliğini doğrulamak amacıyla iki vaka çalışması sunulmuştur. Ele alınan yaklaşımlar tesis yerleşimi problemlerinde dikkate alınan genel performans kriterleri açısından simülasyon kullanılarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses facility layout problem. Facility layout has considerable effects on the operational productivity and efficiency of a facility because of its direct effect on material handling costs. The objective of this study is to propose new weighted association rule based-data mining approaches for facility layout problem. Classic association rule-based approaches assume that each item has the same level of significance. On the other hand, in weighted association rule-based approaches, each item is assigned a weight according to its significance with respect to some user defined criteria.In this study, different weighted association rule-based data mining approaches, namely MINWAL(O), MINWAL(W), WARM and BWARM, are applied to the facility layout problem. To address the needs in practice, ?demand?, ?part handling factor? and ?efficiency of material handling equipment? are used as the weighting criteria. Then, this study differs from the previous works in that it considers the three key location factors together. Also, this is the first study that applies weighted association rule-based data mining approaches to the facility layout problem. To confirm the viability of the proposed approaches, two case studies are presented. The approaches are compared in terms of general performance criteria for the facility layout problems using simulation.