Investigation of sea water effect on impact behavior of laminated composite plates
Deniz suyunun tabakalı kompozitlerin darbe davranışı üzerindeki etkisinin araştırılması
- Tez No: 283597
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KARAKUZU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmanın amacı, cam lifi-epoksi tabakalı kompozit plağın darbe davranışı üzerine deniz suyunun etkisini araştırmaktır. Bu sebeple 100 x 100 mm boyutlarında, 3 mm kalınlığında 135 adet numune hazırlanmıştır. Numunelerin darbe deneyleri Fractovis Plus darbe test makinesinde gerçekleştirilmiştir.Tez çalışmasının deney fazı beş aşamadan oluşmaktadır. Her bir aşamada 27 numune kullanılmıştır. İlk aşamada deniz suyu görmeyen numuneler kullanılmıştır. Geri kalan dört aşamada ıslak numuneler kullanılmıştır. Bu numunelerde deniz suyunda bekletilme zamanları 1, 3, 6 ve 9 ay olarak seçilmiştir. Darbe deneyinden önce, su emme miktarını tespit etmek için kuru ve deniz suyu emmiş numunelerin kütleleri hassas tartı ile tartılmıştır. Numuneler 10J, 20J, 30J darbe enerjilerinde ve 5 kg, 10 kg, 15 kg vurucu kütlerinde darbeye maruz bırakılmıştır.Absorbe edilen enerji, maksimum temas kuvvet, maksimum çökme ve maksimum temas süresinin deniz suyunda bekletilme zamanına bağlı değişimleri elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlardan; numunenin deniz suyunda bekleme süresi arttıkça absorve ettiği enerji miktarı düşmüş, temas süresinde ise artış gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the sea water effect on impact behavior of glass-epoxy laminated composite plates. Therefore, 135 pieces of specimens were prepared in dimensions of 100 x 100 mm with thickness of 3 mm. Impact tests of specimens were conducted by the Fractovis Plus Impact Test MachineThe experimental phase of this study consists of five stages. In each stage 27 specimens were used. In first stage, dry specimens were used and in last four stages, wet specimens were used. In these specimens, seawater immersion times were chosen as 1, 3, 6, 9 months. Before the impact test, the masses of dry and seawater immersed specimens were measured by sensitive weighing machine to calculate the amount of water absorption. Specimens were impacted at impact energies, 10J, 20J and 30 J and impactor masses, 5 kg, 10 kg and 15 kg.The absorbed energy, maximum contact force, maximum deflection and maximum contact time were obtained according to the seawater immersion time. From the obtained results, it?s observed that the specimen that has longer immersion time, the absorbed energy of the specimen has decreased but the contact time has increased.