Ege bölgesinin sismotektoniği
Seismotectonic of the Aegean region
- Tez No: 283599
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışmasında, Ege Bölgesinin güncel deprem etkinliği ve sismotektonik özellikleri araştırılmıştır. Bu amaçla; TÜRDEP (Türkiye Deprem) PROJESİ (Proje No: 105G019) kapsamında 2007 yılından itibaren kurulan 29 adet mikro-sismoloji istasyonu tarafından kaydedilmiş depremlerden faydalanılmıştır.Elde edilen deprem etkinliği ile fay yapıları arasındaki kinematik ilişkileri ve bölgenin tektoniğini daha iyi anlamak için, odak mekanizma çözümleri yapılmıştır. Bu hedef doğrultusunda belli kriterleri sağlayan, doğruluk payı yüksek depremler seçilmiş ve elde edilen fay düzlemi çözümleri haritalanmıştır. Seçilen depremlerin büyüklük aralığının 2.9 ile 4.2 arasında değiştiği, derinliklerinin ise yer kabuğunun üst kesimlerinde (h
Özet (Çeviri)
Present seismicity and seismotectonics of the Aegean Region has been investigated in this thesis study. For this purpose, earthquake data which is obtained from the 29 micro-seismologic stations installed starting from the year of 2007 in the frame of TURDEP (Earthquake of Turkey) Project (Project No: 105G019), was used.Focal mechanisms have been investigated to reveal kinematic relationships between obtained earthquake activity and fault structures, and to better understand the tectonics of the region. Fault plane solutions were mapped and precise events which were provided certain criterias, have been chosen in this manner. Magnitude intervals of the selected earthquakes have been observed between 2.9 and 4.2, and depth of the events are concentrated within the upper earth crust (h