Subjektif konfor değerlendirmeleri ile laboratuvar testleri arasındaki ilişkiler
Relationships between subjective comfort evaluations and laboratory tests
- Tez No: 283605
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE OKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez çalışması, subjektif konfor değerlendirmeleri ve objektif olarak ölçülebilen kumaş özellikleri arasındaki ilişkileri incelemek ve farklı materyal ve yapısal özelliklere sahip kumaşların konforla ilişkili özelliklerini ölçerek değerlendirmek amacıyla yapılmıştır.Bu amaçla farklı fiziksel ve yapısal özelliklere sahip örme ve dokuma kumaşlar kullanılmış, kumaşların sıklık, kalınlık, metrekare ağırlığı gibi yapısal özellikleri ve hava geçirgenliği, termal direnç, su buharı direnci ile sıvı nem miktarının tayin ve transfer kapasitesini belirleyen özelliklerinin ölçümü gerçekleştirilmiştir. Subjektif değerlendirme metotlarından olan önkol testi ile ise, kişilerin subjektif ıslaklık ve soğukluk değerlendirmeleri ve deri yüzey sıcaklık düşüşleri elde edilmiştir.Çalışma sonucunda, objektif olarak ölçümü gerçekleştirilen tüm kumaş özelliklerinin birbirleriyle ve subjektif konfor değerlendirmeleri sonucunda elde edilen veriler ile ilişkileri grafiksel ve istatistiksel yöntemlerle incelenmiştir.Yapılan subjektif değerlendirme sonuçlarına göre kişilerin ıslaklık ve soğukluk algılarının kumaş tipine göre değiştiği ve %100 bambu kumaşın, deneme kumaşları arasındaki, en yüksek soğukluk ve ıslaklık algısına yol açtığı gözlenmiştir. Diğer önemli bir bulgu ise, termal direnç ve su buharı direnci ölçümlerinin gerçekleştirildiği dinamik terleyen levha sisteminden elde edilen ölçüm sonuçları ile MMT'de ölçülen birçok özellik arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler elde edilmesidir.
Özet (Çeviri)
This thesis study was carried out to examine the relationships between subjective comfort evaluations and fabric characteristics that can be measured objectively, and also for purpose to evaluate properties associated with comfort of fabrics having different material and structural features.For this purpose, knitted and woven fabrics having different physical and structural properties were used and structural characteristics as fabric setting, fabric thickness, fabric unit weight and also air permeability, thermal resistance, water vapor resistance and the properties determine liquid moisture content and transfer capacity, were measured. The subjective assessments of wetness and coldness and skin surface temperature drop was obtained by using forearm test which is one of the subjective test methods used for comfort.In conclusion, relationships between all fabric properties measured objectively and data obtained as a result of subjective comfort evaluations was examined with graphical and statistical methods.According to the results of subjective evaluations, it was observed person?s wet and cold perceptions depend on fabric type and 100 % bamboo fabric causes the highest coldness and wetness perceptions amongst the other test fabrics. Another important finding is to obtain statistically significant relationships between various properties measured with MMT (Moisture Management Tester) and the measurement results obtained from dynamic sweating hotplate system in which thermal resistance and water vapor resistance measurements were carried out.