Gd2O3 katkılanmış Bi-2223 süperiletken seramiklerin yapısal karakterlerinin saptanması
Determination of the characteristics of Bi-2223 superconductor ceramics with Gd2O3 additions
  1. Tez No: 283609
  2. Yazar: YELDA KADIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL KOCABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada Gd katkısının Bi1.7-xPb0.3GdxSr2Ca2Cu3Oy (x= 0.00, 0.05, 0.10, 0.15, 0.20) süperiletken sisteminin yapısal özellikleri üzerine etkileri; X ışını kırınım ölçümleri, Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ölçümleri ve yoğunluk ölçümü verileri ile araştırılmıştır.XRD ölçümleri örneklerin faz kimliğini saptamada rol oynadı. X-ışını analizi ile yapıların iki ana fazı (Bi-2212 ve Bi-2223) olduğu belirlendi ve bu yapılara ait örgü parametreleri hesaplandı. Bu sonuçlara göre Bi-2223 sistemine Gd katkısının Bi-2212 fazının oluşumunu desteklediği görülmüştür.SEM ölçümleri ile örneklerin yüzey mikroyapıları araştırılmıştır. Gd katkılı örneklerin, katkısız örneğe kıyasla daha zayıf bağlı tanecikler içerdiği ve kristalenmelerinin bozulduğu belirlenmiştir.Bi-2223 sistemine Gd katkılanması, yapısal koordinasyonunu bozarak, yapının daha kompleks bir yapıya dönüşmesine sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
The effects of Gd substitution in Bi-2223 superconductor system has been investigated for the Bi1.7-xPb0.3GdxSr2Ca2Cu3Oy nominal composition with x= 0.00, 0.05, 0.10, 0.15, 0.20 substitution ratios by X ray diffraction (XRD), scanning electron microskopy (SEM) and density measurements.XRD measurements was employed to determine phase identity. Two main phases (Bi-2212 and Bi-2223) were observed in the X-ray analyses and the values of the lattice parameters were calculated. We can say that Gd substitution in Bi-2223 system leaded to formation of Bi-2212 phase from these results.Surface microstructure of these samples was studied by SEM measurements. İt was detected that Gd substitutied samples have weak connected grains and the crystallization was degenerated.Gd substitution in Bi-2223 system made the system much complex by disrupting the structural coordination