Gd2o3 ve Lu2o3 katkIlanmIş Bi2o3 elektroli̇tleri̇ni̇n kri̇stalografi̇k ve elektri̇ksel i̇letkenli̇k özelli̇kleri̇ni̇n araştirilmasi
Investigation of crystallographic and electrical conductivity properties of Gd2o3 and Lu2o3 doped Bi2o3 electrolytes
  1. Tez No: 387481
  2. Yazar: HİCRET AKALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tez çalışmasında, Bi2O3 tabanlı üçlü sistem örnek materyalleri ısıl işleme tabi tutularak katı hal reaksiyonu ile sentezlendi. Katı oksit yakıt hücresi için geliştirilen bu elektrolitlerin yapısal özellikleri X-Işınları Difraktometresi (XRD), Termal Analiz (TG / DTA) ve Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ile karakterize edildi. Elektriksel özellikleri ise dört nokta elektriksel iletkenlik yöntemiyle analiz edildi. Bu tezde, (Bi2O3)1-x-y(Gd2O3)x(Lu2O3)y üçlü sisteminin kristalografik ve elektriksel özellikleri araştırıldı (x=5-10, y=5-10-15-20). Üçlü sistemlerin XRD ölçümleri sonucunda δ(kübik)-fazına sahip kararlı yapıda oldukları bulundu. Elektriksel iletkenlik ölçümleri sonucunda, (Bi2O3)1-x-y(Gd2O3)x(Lu2O3)y üçlü sisteminde %5 mol Gd2O3 sabit olmak üzere Lu2O3 % mol miktarının artması ve %10 mol Gd2O3 sabit olmak üzere Lu2O3 % mol miktarının artması ile elektriksel iletkenliğin azaldığı gözlendi.En yüksek iletkenlik (Bi2O3)0,80(Gd2O3)0,10(Lu2O3)0,10 sisteminde olup 1,32×10-1 (ohm.cm)-1 mertebesindedir. (Bi2O3)1-x-y(Gd2O3)x(Lu2O3)y üçlü sisteminde düşük sıcaklık aralığında aktivasyon enerjileri 0,85≤ Ea ≤ 2,28 eV aralığında iken yüksek sıcaklık aralığında aktivasyon enerjileri 0,65 ≤ Ea ≤ 1,06 eV aralığında değişmektedir. Bu çalışmada sentezi gerçekleştirilen katı elektrolit sistemlerinin birçok endüstriyel uygulamalarda, örneğin katı oksit yakıt hücrelerinin (SOFC) üretiminde kullanılabilecekleri öngörüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, Bi2O3 ternary system materials were synthesized using solid state reaction method.Structural and electrical properties of these type materials for solid oxide fuel cells (SOFCs) have been evaluated by means of XRD, TG / DTA, SEM and four-probe method. In this thesis, crystallografic and electrical conductivity properties of (Bi2O3)1-x-y(Gd2O3)x(Lu2O3)y ternary systems have been investigated. As a result of XRD measurements, δ (cubic)-phase (x=5-10, y=5-10-15-20) samples were obtained with a stable structure. The results of the measurements of the samples, show that the electrical conductivity increases with Lu2O3 molar ratio at a fixed molar ratio of Gd2O3. The highest conductivity (Bi2O3)0,80(Gd2O3)0,10(Lu2O3)0,10, it is in the range of 1,32×10-1 (ohm.cm)-1 . The activation energy of low temperature range was found that the values varies from 0,85 eV to 2,28 eV and the activation energy of high temperature varies from 0,65 eV to 1,06 eV. In this study, the synthesized samples can be used in a lot of industrial applications and can be used in the production of the solid oxide fuel cells(SOFC).