Sismolojik gözlemler ışığında izmir ve çevresinin depremselliğinin araştırılması.
Investigation of seismicity of izmir and surrounding under the light of seismological data
- Tez No: 283616
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ULUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı Ege Bölgesi Araştırma ve Uygulama Merkezi (EBAMER) bünyesinde faaliyet göstermekte olan sismoloji istasyonları tarafından kaydedilmiş sismogramlardan elde edilmiş sonuçlarla geçmiş dönem deprem aktivitelerini korole ederek İzmir ve çevresinin depremselliğini tartışmaktır.Tarihsel ve aletsel dönemler boyunca İzmir ve çevresi yaklaşık 50 adet yıkıcı depreme maruz kalmışlardır. Onlarca yüksek şiddette yıkıcı depremler, bölgenin sismik aktivitesinin oldukça yoğun olduğunun göstergesidir. Bu aktivitelere sebep olan bir çok kara ve su altı fayları çeşitli araştırmacılar tarafından haritalanmışlardır. İstasyonlarımızca kaydedilmiş verilerden yola çıkarak hazırlanan episantır dağılım haritasının bu tektonik yapılarla olan ilişkisi incelenmiş, depremlerin meydana geldikleri derinlikler, yapılmış gravite ve manyetik çalışmaların gösterdiği kabuk yapısı modelleri ile ilişkilendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to discuss the seismicity of Izmir and the surrounding area using local seismological data recorded by Aegean Region Research Center (EBAMER) and correlate them with historical earthquake datas.Through the historical and instrumental period in Izmir and the surrounding area were subjected to about 50 destructive earthquakes. Tens of destructive high-intensity earthquakes indicate the region's very intense seismic activity. Many of the land and underwater faults which were caused by these activities have been mapped by the various researchers. The relationship between the epicenter distribution map and these tectonic structures are examined based on data recorded by our station. Depths of the earthquakes are associated with the crust structure model which is obtained by gravity and magnetic studies.