Süreksizliklerin özelliklerinin yüzeyde görüntü analiz yöntemleri ile belirlenmesi
Describing the features of discontinuities in surface using image analyzing method
- Tez No: 283624
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AHMET HAMDİ DELİORMANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kaya kütlelerindeki süreksizlik özelliklerinin tanımlaması mühendislik yapıları için önemlidir. Kaya kütlelerindeki süreksizlikle oluşan bloklar kayanın kayma faktörünü doğrudan etkiler. Bu çalışmanın asıl konusu olan görüntü analiz yöntemiyle süreksizlik özellikleri incelenmiştir.Özellikle son yıllarda bilgisayar teknolojindeki gelişmelere paralel olarak görüntü alma teknolojisin gelişmesi, görüntü analiz metotlarının ölçüm ve gözlem yöntemi olarak çeşitli disiplinlerde kullanımını arttırmıştır. Görüntü analiz tekniklerinin kullanım alanlarının artmasının doğal sonucu olarak, görüntü işleme ve analiz teknikleri yoğun olarak araştırılmış ve yeni birçok teknik madencilik sektöründe kendine uygulama alanı bulmuştur.
Özet (Çeviri)
Describing the features of discontinuities in the rock mass has very important benefits. Because the blocks that consist of discontinuities in the rock mass, affects the slip factor of rock masses directly. We use image process method among them for investigating features of discontinuities.The developments of the image capturing technology especially depending on the developments of the computer technology in recent years has increased the usage of the image processing methods as a method of measuring and observing in various research areas. As a natural result of the increasing usage of the image processing techniques, image processing and analyzing techniques have been investigated intensively and many new techniques have found the research areas for itself to be applied in sector of mining.