Sokağın günümüz koşullarında çocuk oyun alanı olarak ele alınması ve değerlendirilmesi
An evaluation of street as children play space
- Tez No: 283625
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİKMET SİVRİ GÖKMEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mimarlık, Architecture
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bina Bilgisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 208
Özet
Günümüzde motorlu araç trafiğinin sokakları esir alması sonucu çocuklar sokakta oyun oynayamaz duruma gelmiştir. 19.yüzyıl sonlarına doğru çocuklar için özelleşmiş çocuk oyun alanları oluşturulmaya başlanmış, ancak bu oyun alanlarının ulaşımının problemli olması ve çocukların yaratıcı oyun oynama olanaklarını kısıtlaması nedenleri ile bu çözüm uzun süre geçerli olmamıştır. Çocuklar evlerinin yakınlarındaki sokaklarda kendi oyun alanlarını yaratmak durumunda kalmış, ancak bu durumda da sokaklarda artan motorlu araç trafiği ve sokakların barındırdığı tehlikeler aileler için rahatsız edici faktör olmuştur.Bugün, çocuklar dış mekânda oyun oynamak yerine, daha çok içe dönük bir oyun anlayışı ile yetişmekte, sokağın avantajlarından mahrum olmaktadır. Bu şekilde içe dönük bir oyun anlayışı çocuğun gelişimine olumsuz yönde etki etmekte, onun yaratıcılığını kısıtlamakta, sosyalleşmesine engel olmaktadır.Avrupa'da yapılan araştırmalar, dış mekânlarda oynanan oyunların çocuk gelişimini ve yaratıcılığını iç mekâna göre daha çok desteklediğini göstermektedir. Sokakların çocuk gelişimi için önemi göz önünde bulundurularak Avrupa'da ve birçok ülkede çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalarda amaç, çocuklara konut bölgelerindeki sokaklarda oyun alanları sağlamak, sokağı tüm topluma hizmet eden bir sosyal platform olarak değerlendirmektir.Türkiye'de de sokaklar bu bakış açısı ile yeniden ele alınmalıdır. Çocuk gözü ile yeniden değerlendirilmeli ve iyileştirilmelidir. Çocuklar için ve çocuklarla birlikte tasarlamak, geleceğin yetişkinleri olan çocuklarımıza daha iyi bir kent sunmak için öncelikli yapılması gerekenler arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, as a result of increasing motoriza traffic in the streets, children lost their change to play in the streets. Through the end of the 19. century, specialized children play spaces were being created, but this spaces were not ideal solution, because of the accebility problem to this areas and the hurdler of children?s creative play opportunities. Children had to create their own play spaces near their neighbourhoods. But because of traffic problems and strangers threat in the streets, children still have no chance to play in the streets with welfare.Today, children are becoming introverted day by day, instead of using the advantages of the street as a play space. İntroverted play style affects children?s health negatively, limit his-her creativity and prevent their socialization.Surveys in European Countries show that outdoor playing supports the creativity and development of children more than inside games. In Europe and more different countries, so many studies are being made to put in the importance of street for children development. The aim of these studies are to provide ideal play spaces for children in the streets in residential zones and to reevaluate the streets for whole society as a social platform.As a result, we can say that streets in Turkey should be reevaluated with this perspective and by the help of children?s participation. Designing ?for and with children? should be main purposes of our studies. We must try much more to create better cities for the children for our next generations.