Effect of sonication on the treatment of toxic and refractory industrial wastewaters
Ses dalgalarının toksik ve zor ayrışabilen endüstriyel atıksuların arıtımına etkisi
  1. Tez No: 283653
  2. Yazar: RUKİYE ÖZTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DELİA TERESA SPONZA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1163
Özet
Bu çalışmanın amacı, sırasıyla, toksik ve zor ayrışabilen bilesikler olan gerçek petrokimyaendüstrisi (PEA) poliaromatik hidrokarbonlar (PAH), KOİ, TOK ve PAH ara ürünlerinin;gerçek zeytin altı endüstrisi (ZEA) KOİ, TOK, renk, toplam fenol, toplam aromatik aminler(TAA), toplam yağ asitleri (TYA), fenolik ara ürünlerinin; gerçek tekstil endüstrisiatıksularındaki (TEA) KOİ, TOK, renk, TAA arıtılabilirliği yalnızca sonikasyon ve bazıkimyasal maddelerin ilavesiyle sonikasyon süresince incelenmiştir.Bu tezin araştırma etaplarında, yalancı reaksiyon kinetikleri PEA, ZEA, TEA atıksularıiçin yukarıda belirtilen koşullarda tanımlanmıştır. Ayrıca, PEA, ZEA, TEA atıksularınıntoksisite tepkileri Mikrotox testindeki bakteri (Photobacterium phosphoreum) ve Daphniamagna akut toksisite testindeki su piresi (Daphnia magna) yukarıda belirtilen koşullardaincelenmiştir. PEA, ZEA, TEA atıksularında yukarıda belirtilen koşullarda incelenmiştir.Yüksek giderim verimleri, sırasıyla, PEA'daki PAH, KOİ, TOK, PAH ara ürünlerinde;ZEA'daki KOİ, TOK, renk, toplam fenol, TAA, TYA, fenolik ara ürünlerinde; TEA'dakiKOİ, TOK, renk, TAA'da yukarıda belirtilen koşullarda elde edilmiştir. Sonikasyon prosesisüresince PEA, ZEA, TEA atıksularında birinci derece reaksiyon kinetiği gözlenmiştir. PEA,ZEA, TEA atıksularında toksik ve zor ayrısabilen bileşikler sonikasyon sonrasında daha aztoksik ve kolay ayrışabilen ara ürünlere dönüşmüştür. Bu çalışma sonuçları, sonikasyonprosesinin PEA, ZEA, TEA atıksularındaki toksik ve zor ayrışabilen bileşiklerin arıtımındaetkili bir şekilde kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the aim of this study, the treatability of polycyclic aromatic hydrocarbons (PAHs), COD,TOC, PAHs by-products in real petrochemical industry (PCI); COD, TOC, color, total phenol,total aromatic amines (TAAs), total volatile fatty acids (TFAs), phenolic metabolites in real olivemill (OMI); CODdis, TOC, color, TAAs in real textile industry (TI) wastewaters (ww),respectively, which are toxic and refractory compounds were investigated with only sonicationand with the addition of some chemical additives during sonication.In the research stages of this thesis above mentioned parameters were measured for PCI, OMI,TI wws at mentioned above conditions. The pseudo order reaction kinetics were determined forPCI, OMI, TI wws at above mentioned conditions. The toxicity responses of PCI, OMI, TI wws tobacteria (Photobacterium phosphoreum) in Microtox test and to water flea (Daphnia magna)in Daphnia magna acute toxicity test were investigated at above mentioned conditions. Theevaluations of cost analysis and specific energy estimations were investigated for PCI, OMI, TIwws at above mentioned conditions.The high removal efficiencies of above mentioned parameters in PCI, in OMI and in TI ww,respectively, were obtained at above mentioned conditions. The pseudo first order reaction kineticwas observed in PCI, OMI, TI wws at above mentioned conditions. Toxic and refractorycompounds in PCI, OMI, TI wws transformed to less toxic and refractory intermediate productsafter sonication. The results of this study showed that sonication process can be used effectively totreat the toxic and refractory compounds in PCI, OMI, TI wws.