Etibakır A.Ş. Küre bakır madeni yer altı üretim yönteminin teknik ve ekonomik açıdan irdelenmesi
Investigating the underground mining method of Etibakir CO. Küre copper mine technically and economically
  1. Tez No: 283654
  2. Yazar: ALPER GÖNEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KÖSE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Maden işletmelerinde özellikle yeraltı maden işletmelerinde üretim yöntemi seçimi oldukça önemlidir. Yeraltı işletmelerinde etkili olan değişken sayısının çok fazla olması karar vericilerin bu konuda deneyimli olmasını ve tüm etkenleri irdelemelerini gerektirir.Doktora çalışmasının özü, Etibakır A.Ş. Küre Bakır işletmesi koşullarına uygun, iş güvenliğini üst seviyede, teknik ve ekonomik faktörleri ön planda tutan yeraltı üretim yöntemi seçiminin yapılmasıdır. Bu amaçla, öncelikle işletme bilgileri verildikten sonra işletmede uygulanabilecek üretim yöntemleri arasından en uygunları belirlenmiştir. Yapılan ön değerlendirme sonucunda, dolgulu oda yöntemi ve arakatlı kazı yöntemi en uygun yöntemler olarak ön plana çıkmıştır.Dolgulu oda yöntemi ve arakatlı kazı yöntemi birbirlerine göre teknik ve ekonomik (hazırlık, delme ve patlatma maliyetleri) faktörler açısından karşılaştırılmıştır. Karşılaştırmalar sonucunda, dolgulu oda yönteminin Küre Aşıköy yeraltı işletmesi için daha uygun olduğu anlaşılmıştır. Dolgulu oda yönteminin kaya mekaniği açısından stabilitesi incelenmiştir.Çalışmanın amacı, teknik ve ekonomik faktörlere bağlı olarak en düşük yatırımlar ile iş güvenliğini, üretim verimliliğini ve katma değeri en fazla yapan yeraltı üretim yönteminin seçimidir. Yapılan araştırmalar sonucunda, Etibakır A.Ş. Küre Bakır işletmesi için en uygun yöntemin dolgulu oda yöntemi olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In mining, especially in underground mining the selection of production method is of great importance. The abundance of variables in underground mining necessitates that the decision-makers should be experienced and consider all factors together.The objective of this Ph.D. dissertation is to select the proper underground mining method, which is compatible with the exploitation conditions at Etibakır Inc. Küre Copper mine, keeping work safety at a high level and taking into account the technical and economical factors. For this purpose, information about the exploitation of the copper mine was given and then the most convenient production methods that would be applied at the minesite were determined. As a result of preliminary assessment, longhole stoping with post backfilling and sublevel stoping methods proved to be the leading methods.In this study, longhole stoping with post backfilling and sublevel stoping methods were compared with each other (development, drilling and blasting costs) in terms of technical and economical considerations. As a result of these comparisons, longhole stoping with post backfilling happened to be more suitable for the underground mine in Küre Aşıköy. The stability of the longhole stoping with post backfilling method from the aspect of rock mechanics was also analysed.The aim of the study is to make the selection of the underground mining method that would maximize the work safety, production efficiency and added value with the least possible investment. As a consequence of the studies, the most suitable production method at Etibakır Inc. Küre copper mine was found as the longhole stoping with post backfilling.