Mathematical models and methods of wave theory
Dalga teorisinin matematiksel metodları ve modellemesi
- Tez No: 283681
- Danışmanlar: PROF. DR. VALERY YAKHNO
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu tezde, electromanyetik ve elastik sistemler içinbaşlangıç değer problemleri çalışılmıştır. Bu sistemlerin başlangıçdeğer problemlerinin çözümlerinin özellikleri ispatlanmıştır. Buözellikler kullanılarak problemlerin çözümü için analitik metodlarönerilmiştir. Bu metodlar sembolik dönüşümlere dayanmaktadır. Bumetodların uygulaması olarak izotropik olmayan elastik sistemlerintemel çözümleri bulunmuş ve akım yoğunluğu polinom formunda olansistemler için elektrik alan bulunmuştur. Metodların güvenilirliğiörneklerle doğrulanmıştır. Elastik ve elektrik alanların izotropikolmayan farklı materyallerde simulasyonu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, initial value problems for theelectromagnetic system and system of elasticity are studied.Properties of solutions for considered initial value problems areproved. Using these properties analytic methods are suggested forproblems solving. These methods are based on symbolictransformations. As applications of these methods we construct thefundamental solutions for equations of anisotropic elasticity andderive electric fields, when the current density is presented in thepolynomial form. Robustness of the methods are confirmed bycomputational examples. Simulations of elastic and electric fieldsare obtained in different anisotropic materials.