Muğla yöresinde işletilen doğaltaş potansiyelinin ve ocakların çevresel etkilerinin CBS ve uzaktan algılama teknolojileri kullanılarak analiz edilmesi
Analysis of the potential of natural stone produced in the Mugla region and the environmental impact of quarries using GIS and remote sensing technologies
- Tez No: 283682
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT YALÇIN, PROF. DR. VAHAP TECİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Türkiye'de mermer madenciliği antik çağlardan bu yana süregelen bir faaliyettir. Özellikle Türkiye'nin batısında bulunan Muğla yöresi ise ülkenin mermer üretiminde önemli bir role sahiptir.Muğla mermerlerinin öneminin yanında, madencilik faaliyetlerinden dolayı oluşan bitki örtüsündeki değişimlerin araştırılması günümüzde çevreye verilen önemin artması ile beraber araştırılması gereken bir konu olarak ortaya çıkmaktadır.Bu çalışmada, saha çalışmalarında yerinde alınan doğal taş numuneleri ile yapılan laboratuar deneylerinden elde edilen verilerle sınıflandırılmış bir envanter ortaya konmuştur.Bunun yanında, bu tezde mermer ocaklarının alansal olarak ve bitki örtüsündeki yıllara bağlı olarak değişimleri incelenmiştir. Araştırma için, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ve Uzaktan Algılama (UA) teknolojileri ocakların çevreye olan etkilerini belirlemek amacıyla kullanılmıştır. Ocakların konumlarının belirlenmesi için MİGEM'den (Maden İşleri Genel Müdürlüğü) alınan maden ruhsat koordinatları ve araştırma için 2003 ? 2007 yılları arası çekilen uydu görüntüleri bu çalışmanın veri kaynağını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Marble quarrying is an ongoing activity in Turkey since ancient times. Mugla region in western Turkey plays an especially important role in the nation?s marble production.Besides the significance of Mugla marbles, research about the changes to vegetation incurred by quarrying practices becomes a subject needing to be studied alongside the contemporary increase of environmental awareness.In this study, an inventory of natural stones classified by the data gathered from laboratory experiments conducted with samples taken during field work is established.In addition, this thesis examines the areal changes of marble quarries as well as the consequential changes in vegetation over the years. For research, Geographic Information Systems (GIS) and Remote Sensing (RS) technologies were used to determine the environmental impacts of the quarries. Mine permit coordinates obtained from MIGEM (General Directorate of Mining Affairs) were used to locate the quarries, and satellite images taken between 1997 and 2009 provide the data source of this project.