Electrokinetic remediation of contaminated soils
Kirletilmiş toprakların elektrokinetik arıtımı
  1. Tez No: 283684
  2. Yazar: MELAYİB BİLGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖRKEM AKINCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Son zamanlarda dünyada temel çevre sorunları arasında toprak kirliliği büyük önem kazanmıştır. Gelişmiş ülkelerde su ve hava kirliliğinin yanı sıra toprak kirliliği de büyük bir sorun haline gelmiştir. Kirlenmiş toprakta organik veya inorganik olmak üzere birçok kirletici bulunabilir. Bu kirleticilerden ağır metaller, klorlu organik bileşikler, Toplam Petrol Hidrokarbonları (TPH) ve Çokhalkalı Aromatik Hidrokarbonlar(PAH) yaygın olarak karşılaşılanlardır.Sunulan çalışmada elektrokinetik yöntemin petrol hidrokarbonları ile kirletilmiş doğal toprağın arıtımındaki etkinliğinin belirlenmesi amacıyla laboratuar ölçekli reaktörlerde arıtım çalışmaları yürütülmüştür. Başlangıç TPH konsantrasyonu 10000 ppm kuru madde (km) olan tarım toprağının 20 V ve 40 V doğru akım altında, elektroliz sıvısı olarak NaOH, saf su, Asetik asit ve Etanol kullanılarak elektrokinetik arıtımı araştırılmış, anottan olan mesafeye ve uygulanan elektrik potansiyeline bağlı olarak giderim verimleri incelenmiştir. Kirletici olarak kullanılan motor yağı içinde bulunan ve EPA tarafından yüksek toksisite grubunda olduğu belirtilen onaltı adet Çokhalkalı Aromatik Hidrokarbonun (PAH) elektrokinetik arıtımdan etkilenme seviyeleri de çalışma kapsamında araştırılmıştır. PAH ve TPH arıtım verimleri değerlendirildiğinde, anottan olan mesafeye ve uygulanan elektrik potansiyeline bağlı olarak yüksek giderim verimlerinin söz konusu olduğu gözlenmiştir. Bunlara ilaveten sistemlerin işletme masrafları da değerlendirmiş olup, uygulanan şartların, elde edilen daha yüksek arıtma verimlerine rağmen, literatürde yayınlanan önceki elektrokinetik çalışmalar ve diğer arıtma teknolojilerine göre daha düşük işletme masrafları oluşturduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently, soil pollution has gained importance among the main environmental problems in the world. In developed countries, as well as water and air pollution, soil pollution has become a big issue. This commonly encountered contaminants heavy metals, chlorinated organic compounds, total petroleum hydrocarbons (TPH) and polycyclic aromatic hydrocarbons (PAH).In the presented study, remediation studies were conducted to determine the effectiveness of electrokinetic method on the treatment of natural soil contaminated with petroleum hydrocarbons, in laboratory scale reactors. Electokinetic remediation of agricultural soil with an initial TPHs concentration of 10000 ppm was investigated under 20 V or 40 V direct current by using NaOH, pure water, Acetic Acid and Ethanol as electrolyte solution, treatment efficiencies were observed according to the distance from the anode chamber and the applied electrical potential. The effect level of electrokinetic remediation on PAHs, which were announced by EPA as in high toxicity group and present in engine oil that was used as contaminant, was also included in the framework of the study. It was observed that high treatment efficiencies for PAHs and TPHs were achieved according to the distance from the anode and the electrical potential applied to the system. Additionally, the operational costs of the systems were also evaluated and it was seen that the applied conditions resulted with lower costs compared with the previous electrokinetic studies reported in the literature and with the other treatment technologies, despite the data exhibit higher treatment efficiencies.