Organik kirleticilerin yüzey aktif maddeler varlığında elektrokinetik yöntemlerle topraktan giderilmesinin araştırılması.
Surfactant enchanced electrokinetic remedetion of organic contaminant from soils
  1. Tez No: 199650
  2. Yazar: GÜLDEN KARASULOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET KARAGÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ivÖZETTEZİN BAŞLIĞI: Organik Kirleticilerin Yüzey Aktif Maddeler VarlığındaElektrokinetik Yöntemlerle Topraktan GiderilmesininAraştırılması.YAZARIN ADI: Gülden KARASULOĞLUTehlikeli atıkların insanlar üzerindeki potansiyel riskinin anlaşılmasıyla birliktebunların giderimi, kontrolü, taşınımı ve izlenilmeleriyle ilgili araştırmalar yoğunolarak sürdürülmeye başlanmıştır. Klasik ıslah (remediation) yöntemlerinin bir çoktehlikeli atık sahasını iyileştirmekte yetersiz kalmasıyla, yeni ıslah tekniklerigeliştirilmiştir. Bu tekniklerden biri elektrokinetik ıslah olup, özellikle hidrolikiletkenliği oldukça düşük olan metallerle kirletilmiş killi toprakların ıslahında yoğunolarak çalışılmıştır. Organik kirleticilerin bu yöntemle uzaklaştırılmaları bugünekadar pek çalışılmış bir konu değildir. Organik kirleticiler yüksüz olduklarından birelektrik alan altında hareket etmez sadece hidrolik veya elektroozmotik akımlaryardımı ile taşınırlar. Yüklü yüzey aktif madde varlığında organik kirleticiler bumaddelerle birleşip su fazındaki konsantrasyonlarını artırarak hem yüklü yüzey aktifmadde ile hem de elektriksel akımdan kaynaklanan elektroozmotik akım iletaşınırlar. Ancak bu iki taşınım mekanizması anyonik yüzey aktif maddekullanıldığında ters taraflara doğru gerçekleşir. Bu çalışmada yüzey aktif maddelerinmodel organik olarak kullanılan DDT'nin sıvı faz konsantrasyonunu ciddi oranlardaartırdığını, toprağa adsorplanan DDT'nin artan yüzey aktif madde konsantrasyonu iletopraktaki oranının ciddi miktarda düştüğü bulunmuştur. Kritik misel derişimi düşükolan ve toprağa az adsorbe olan yüzey aktif maddelerin kullanımı daha başarılı sonuçvermektedir. Elektrokinetik taşınım çok uzun süreler gerektiren ve gerçekten başkametodların uygulanamayacağı koşullarda bir alternatif olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
vSUMMARYTİTLE OF THESİS: Surfectant enchanced electrokinetic remedetion of organiccontaminant from soilsNAME OF AUTHOR: Gülden KARASULOGLUDue to potential risks of hazardous materials to human beings and toenvironment, numerous research has been initiated to investigate their removal,control transportation and monitoring. Since the traditional remediation methodswere unsuccessful in cleaning up some problematic contaminated fields, new novelmethods have been investigated. One of these techniques is electrokineticremediation, which has been investigated extensively in the removal of heavy metalsfrom the soil. However, there is very few research on the removal of hydrophobicorganic contaminants (HOCs) by electrokinetic remediation. Most hydrophobicorganic compounds do not carry an apparent charge, therefore, they do not moveunder electrical field. The transpor mechanism may be hydraulic and electroosmoticflow. In the presence of ionic surfactants, micellar solubilization occur and apparentsolubility of HOCs increases. The HOCs is transported to respective electrodeassociated with surfactant micelle as well as with elektroosmotic flow of the porewater. Unfortunately these two processes are reverse when anionic surfactant used toenhance solubility. In this study, it was observed that the use of surfactantsignificantly increased the aqueous solubility of DDT, which was used as a modelcompound, and therefore sorbed amount decreased substantially. It was noted thatthe surfactant with smaller critical micelle concentration and low sorption with soilwould yield better transport of HOCs. It was observed that the electrokineticremediation of HOCs required long time periods, which may be feasible if non-conventional methods are available.