Altın konsantresinden doğrudan liç ile altın eldesi
Gold recovery from gold concentrates with leaching
- Tez No: 283691
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN BATAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışmanın amacı, önemli altın potansiyeline sahip yurdumuzdaki altın cevherlerinin daha verimli bir şekilde, çevre dostu yöntemlerle işletilebilirliğini araştırmaktır. Proje kapsamında, cevher içindeki altının doğrudan liç yöntemiyle kazanılması yerine, birinci aşamada gravite ve flotasyon teknikleri ile kazanılması, ikinci aşamada ise tane boyutuna, konsantre elde etme şekline, işlem süresine göre mikrodalga enerji kullanılarak ürünlerin oksidasyonu sağlanmıştır. Son aşamada ise hidrometalurjik yöntemlerle altının kazanımı araştırılmıştır. Cevher, gravite ve flotasyon ön konsantrelerine uygulanan mikrodalga ön işlemi ile uygun parametreler elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar cevher ve ön konsantrelere uygulanarak, altın, mikrodalga öncesi ve mikrodalga sonrası hidrometalurjik yöntemlerle kazanılmıştır. Mikrodalga süresinin, sodyum siyanür (NaCN) konsantrasyonunun ve tüketiminin, katı/sıvı oranının, tane boyutunun, liç süresinin, konsantre elde etme şeklinin, altın çözünme verimleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Siyanür işleminin tüm cevher yerine daha az miktardaki farklı yöntemlerle hazırlanmış altın ön konsantrelerine uygulanması ve mikrodalga ön işlemine tabi tutulması çalışmayı benzerlerinden farklılaştırmaktadır.Hidrometalurjik yöntemin cevher yerine ön konsantrelere uygulanması ve mikrodalga kullanımı daha az siyanür tüketimini gündeme getirmiştir. Böylece, siyanürün çevreye olan olumsuz etkileri de bir miktar azaltılmıştır. Hidrometalurjik işlem öncesi uygulanan mikrodalga ile muamele ön işlemi tüvenan cevher yerine doğrudan iki farklı özellikteki konsantrelere uygulandığından, enerji tüketimi daha az, liç süresi daha kısa ve metal kazanma verimi daha yüksek sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the opportunities for environmentally friendly and more efficient methods of operating gold ores in our country which has significant gold potential. By the Project, instead of acquiring gold in the ore by direct leaching method, at the first phase it has been acquired by gravity and flotation techniques; at the second phase oxidation of products have been provided by using microwave energy according to grain size, way of concentrating and process time. At the last phase, gold acquisition by hydrometallurgical methods has been investigated. Optimum results have been obtained by microwave pre-process applied to ore, gravity and flotation pre-concentrates. As results have been applied to ore and pre-concentrates, gold has been acquired by hydrometallurgical methods before and after microwave. Effects of microwave time, sodium cyanide (NaCN) concentration and consumption, solid/liquid proportion, grain size, leacing time, type of concentrating on gold dissolution efficiencies have been investigated. Applying cyanide process on lesser gold pre-concentrates prepared by different methods rather than applying on the whole ore, and application of microwave pre-process differentiates this study from others.Applying hydrometallurgical method on pre-concentrates instead of ore and using microwave have resulted in less cyanide consumption. So, negative environmental effects of cyanide have been lessened for some amount. Because microwave pre-process before hydrometallurgical process is applied directly on two different concentrates instead of ungraded ore, energy consumption has been lessened, leacing time has been shorter and metal gain has been more efficient.