Sıcak iklim bölgelerinde çift kabuk cam cephe sistemlerinin tasarımı için kullanılabilecek bir yaklaşım
A design approach for the double skin glass facade systems in hot climatic regions
  1. Tez No: 283690
  2. Yazar: EBRU ALAKAVUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Çift kabuk cephe sistemli binalar soğuk iklim tipine sahip ülkelerde yaygın kullanım alanı bulmuştur. Sıcak iklim tipine sahip bölgelerde bu binaların enerji performansı ile ilgili çalışmalar yeterli değildir. Bu çalışmada çift kabuk cephelerin sıcak iklim tipine sahip bölgelerde tasarımı için bir yaklaşım önerilmiştir. Çalışmada önerilen yaklaşımda, ilk önce çift kabuk cephe bileşenleri belirlenip, WIS programıyla hesaplamalar yapılmıştır. Cephe bileşenlerinin, cephe sisteminin U değerleri üzerindeki etkisi belirlenmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında belirlenmiş olan cephe kombinasyonları İzmir İli'nde binalara uygulanarak, Ener-Win programının kullanımıyla, binaların enerji simülasyonları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The existing buildings that have double skin facades are mostly built in cold countries. The energy performances of buildings in hot climates are not well known. To have an opion about the performances of buildings with double skin facades, in this thesis a design approach for the double skin facedes is proposed. In the proposed method, firstly facades components calculations are done with WIS programme. The effects of components, on the facades? U values are brought out. Secondly, the calculations are done for a building with only one zone. Double skin facade is applied to the various elevations of the building. The cooling and heating energy loads of the building are calculated by using Ener-Wın programme.