Synthesis, structural characterization and antimicrobial activity of di and tri-alkyne containing macromolecule ligands and their transition metal complexes using NMR technique
İki ve üçlü alkin içeren makromolekül ligantlar ve geçiş metal komplekslerinin NMR teknikleri ile sentezi, yapısal karakterizasyonu ve mikrobiyal aktiviteleri
  1. Tez No: 283720
  2. Yazar: İBRAHİM ŞAŞMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZ MOHAMMED AGHATABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yeni di(prop-2-yn-1-yl) decanedioate (L1), di(but-3-yn-1yl) decanedioate (L2), di(pent-4-yn-1-yl) decanedioate (L3), di(hex-5-yn-1-yl) decanedioate (L4), tri(prop-2-yn-1-yl) benzene-1,3,5-tricarboxylate (L5), tri(but-3-yn-1-yl) benzene-1,3,5-tricarboxylate (L6), makromolekül ligandlar sentezlendi.Bu ligandların yapısal özellikleri elementel analiz, FT-IR, FT-Raman, 1H, 13C (APT, DEPT 135, HETCOR, COESY, NOESY) NMR spektroskopileri ile incelendi.Bu ligandların antimikrobiyal ve antifungal aktiviteleri bazı bakteri ve maya kültürlerine karşı disk difüzyon ve seyreltme metodu ile belirlendi. Disk difüzyonu metodu ile elde edilen sonuçlar Amikacin, Cefotaxime, Ampicillin, Vancomycin, Ketaconazole, Clotrimazole, Nystatin gibi standart antibakteriyel maddelere karşılaştırıldı. Seyreltme metodu ile elde edilen sonuçlar Gentamicin ve Nystatin standart antifungal maddelerle karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Two new series of alkyne containing macromolecule ligands; di(prop-2-yn-1-yl) decanedioate (L1), di(but-3-yn-1yl) decanedioate (L2), di(pent-4-yn-1-yl) decanedioate (L3), di(hex-5-yn-1-yl) decanedioate (L4), tri(prop-2-yn-1-yl) benzene-1,3,5-tricarbo- xylate (L5), tri(but-3-yn-1-yl) benzene-1,3,5-tricarboxylate (L6) were synthesized.The structural feature of these ligands were studied by elemental analysis, FT-IR, FT-Raman, 1H, 13C, (APT, DEPT 135, HETCOR, COESY, NOESY) NMR spectroscopy.The antimicrobial and antifungal activities of the ligands were evaluated using disk diffusion and dilution method, against several bacteria and yeast cultures. The obtained results from disk diffuion method were compared with Amikacin, Cefotaxime, Ampicillin, Vancomycin, Ketaconazole, Clotrimazole, Nystatin. The results from dilution method were compared with Gentamicin and Nystatin.